Jump to content

Konstanca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje nga ajri e Konstancës dhe portit të saj

Konstanca (historikisht: Tomis; rumanisht: Constanța, greqisht: Κωνστάντζα ose Κωνστάντια, Konstantia, bullgarisht: Кюстенджа ose Констанца, turqisht: Köstence) është një ndër qytetet më të vjetra të Rumanisë. Është themeluar rreth vitit 600 p.e.s.. Gjendet në rajonin Dobruxha të Rumanisë, dhe laget nga Deti i Zi. Është qendra e qarkut Constanța dhe qyteti më i madh i rajonit.

Sipas censusit të vitit 2011, Konstanca kishte 283,872 banorë, që e bënte qytetin e pestë më të madh të Rumanisë. Porti i Konstancës ka një sipërfaqe prej 39.26 km² dhe gajtësi prej 30 km. Është porti më i madh në Detin e Zi.[1]

  1. ^ "Constanța". Romanian Tourist Office. Marrë më 2009-04-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)