Mamoudzou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mamuxu
Prefekturë dhe komunë
Vijëqielli i Mamuxut
Vijëqielli i Mamuxut
Vendndodhja e komunës brenda Majotit
Vendndodhja e komunës brenda Majotit
VendiFranca
Departamenti dhe rajoni përtejdetitMayotte
Kantoni3 cantons
NdërkomunalitetCA Dembeni-Mamoudzou
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Ambdilwahedou Soumaila[1]
Sipërfaqja
1
41.940 km2 (16.193 sq mi)
Popullsia
 (2017)[2]
71.437
 • Dendësia1,700/km2 (4,400/sq mi)
Zona kohoreUTC+03:00
INSEE/Kodi postar
97611 /97600
Lartësia0–572 m (0–1,877 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mamoudzou ( shqiptimi frëngjisht: [mamudzu] ; Momojou ; Shqip: Mamuxu) është kryeqyteti i Majotit, një rajon dhe departament francez përtej detitOqeanin Indian . Mamuxu është komuna (komuna) më e populluar e Majotit . Ndodhet në Grande-Terre (ose Maoré), ishulli kryesor i Majotit.

Qeveria zotëron stacionin radiofonik në Mamuxu dhe transmeton në frëngjisht dhe gjuhën mahore . Të gjitha departamentet qeveritare janë të vendosura në qytet.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeqyteti i mëparshëm i Majotit ishte Dzaoudzi, në ishullin e vogël Petite-Terre (ose Pamanzi), por Mamuxu u zgjodh si kryeqytet në 1977. Në regjistrimin e vitit 1985, 12,026 njerëz u regjistruan në qytetin kryesor. [3]

Ka pasur shqetësime mjedisore të shpeshta për ndotjen detare në zonë; "Degradim i dukshëm në cilësinë e ujërave bregdetare" midis 1977 dhe 2007 është raportuar në Lagunën e Koraleve në ngushticën Mamoudzou–Dzaoudzi dhe në bashkimin Mamoudzou–Majikavo. [4]

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashkia e Mamuxu

Komuna përbëhet nga 6 fshatra përveç vendbanimit qendror, i quajtur edhe Mamuxu. Këto janë: Kawéni, Mtsapéré, Passamainti, Vahibé, Tsoundzou I dhe Tsoundzou II.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19664.556—    
19787.798+71.2%
198512.026+54.2%
199120.307+68.9%
199732.733+61.2%
200245.485+39.0%
200753.122+16.8%
201257.281+7.8%
201771.437+24.7%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Place du Marché

Mamuxu ka një bankë dhe qendër tregtare. Qendra ekonomike e qytetit është Place du Marche, ku ndodhen banka, zyrat e Air France dhe Ewa Air dhe zyra turistike. [5] Selia e revistës Jana na Leo, "kryesisht e lidhur me artikujt mbi jetën shoqërore të ishullit Mahore", botohet në Mamuxu. [6] Restorantet e rëndësishme në qytet përfshijnë Les Terrasses, Hotel Restaurant Isijiva, Le Barfly dhe Mamoudzou La Kaz. [7]

Traget në lëvizje midis Xauxit dhe Mamuxut
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Populations légales de Mayotte en 2017, INSEE
  3. ^ Wright, John (23 maj 2006). New York Times Almanac 2002. Routledge. fq. 1589. ISBN 978-1-135-45586-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ceccaldi, Hubert J. (12 janar 2011). Global Change: Mankind-Marine Environment Interactions: Proceedings of the 13th French-Japanese Oceanography Symposium. Springer Science & Business Media. fq. 407. ISBN 978-90-481-8630-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hodd, Michael (1994). East African Handbook. Trade & Travel Publications. fq. 706. ISBN 978-0-8442-8983-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Ottenheimer, Martin (1 janar 1994). Historical Dictionary of the Comoro Islands. Scarecrow Press. fq. 92. ISBN 978-0-8108-2819-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Nourault, Gilles; Perrin, François (2003). Mayotte: guide touristique et culturel (në frëngjisht). Orphie. fq. 315.