Aigues-Mortes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aigues-Mortes
Komunë
noform
Pamje nga Aigues-Mortes
Stema_figura
Vendndodhja
Aigues-Mortes is located in Franca
Aigues-Mortes
Aigues-Mortes
43°34′03″V 4°11′36″L / 43.5675°V 4.1933°L / 43.5675; 4.1933Koordinatat: 43°34′03″V 4°11′36″L / 43.5675°V 4.1933°L / 43.5675; 4.1933
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Gard
Qarku Arrondissement Nîmes
Kantoni Aigues-Mortes
Ndërbashkësia Terre de Camargue
Kryetari Cédric Bonato
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57.78 km2
Lartësia 1 m (m.n.d.)
Popullsia 8341 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 30220
INSEE 30003


Aigues-Mortes është një komunëFrancë. Aigues-Mortes bën pjesë në departamentin Gardrajonit Occitanie. Komuna ka një popullsi prej 8341 banorë dhe sipërfaqe prej 57.78 km².

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]