Meuse

Coordinates: 49°00′N 05°20′E / 49.000°N 5.333°E / 49.000; 5.333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mëzë
Meuse
Ndërtesa e prefekturës së departamentit Mëzë, në Bar-le-Duc
Ndërtesa e prefekturës së departamentit Mëzë, në Bar-le-Duc
Flamuri i Mëzë
Stema Mëzë
Vendndodhja e Mëzës në Francë
Vendndodhja e Mëzës në Francë
Koordinatat: 49°00′N 05°20′E / 49.000°N 5.333°E / 49.000; 5.333
ShtetiFrancë
RajoniGrand Est
PrefekturaBar-le-Duc
NënprefekturatCommercy
Verdun
Sipërfaqja
 • Gjithsej6.211 km2 (2,398 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej183.001
 • Vendi91
 • Dendësia29/km2 (76/sq mi)
Emri i banorëveMeusiens, Meusiennes
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Numri i departamentit55
Qyteti më i madhVerdun
Qarqet3
Zona elektorale2
Kantone
Ndërkomunale
Komuna
^1 French Land Register data, which exclude estuaries, and lakes, ponds, and glaciers larger than 1 km2

Meuse ( shqiptimi frëngjisht[møz]  ( dëgjoni); Shqip: Mëza ) është një departamentFrancën verilindore, i emërtuar sipas lumit Meuse . Mëza është pjesë e rajonit Grand Est dhe është pa dalje në det dhe kufizohet me departamentet franceze të Ardennes, Marne, Haute-Marne, Vosges, Meurthe-et-Moselle dhe shtetin e Belgjikës në veri. Pjesë të Mëzës i përkasin Parc natural regional de Lorraine . Kishte një popullsi prej 184,083 banorësh në 2019. [1] Linjat e frontit në luftën e llogoreve gjatë Luftës së Parë Botërore zhvilluan kurse të ndryshme nëpër departament dhe ai priti një betejë/ofensivë të rëndësishme në 1916 në dhe rreth Verdunit .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mëza është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 mars 1790, me urdhër të Asamblesë Kushtetuese Kombëtare . Departamentet e reja do të administroheshin në mënyrë uniforme dhe përafërsisht të barabarta me njëri-tjetrin për nga madhësia dhe popullsia. Departamenti u krijua nga ish- provincat e Barrois (zona e Bar-le-Duc ) dhe Tre peshkopatat (zona e Verdun ). [2]

Beteja e Sedanit u zhvillua në pjesën perëndimore të departamentit gjatë Luftës Franko-Prusiane në 1870. Ajo rezultoi në kapjen e perandorit Napoleon III dhe një numër të madh të trupave të tij dhe në mënyrë efektive vendosi luftën në favor të Prusisë dhe aleatëve të saj. [3] Zona ishte përsëri një fushë beteje në Luftën e Parë Botërore kur u luftua Beteja e Verdunit në 1916. Në Luftën e Dytë Botërore ajo përsëri qe skenar veprimi i një beteje tjetër kur gjermanët kërkuan të krijonin një bazë nga e cila të kapnin urat mbi lumin Mëzë dhe ta kalonin atë. [4]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pranvera në Mëzë

Mëza është një departament në Francën verilindore dhe është pjesë e rajonit të Grand Est. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh në departament është Bar-le-Duc, dhe qytete të tjera të mëdha janë Commercy dhe Verdun . Skaji verior i departamentit kufizohet me Belgjikën, në lindje shtrihet departamenti Meurthe-et-Moselle, në jug shtrihet Vosges, në jugperëndim shtrihet Haute-Marne, në perëndim shtrihet Marne dhe në veriperëndim, Ardennes . Lumenjtë kryesorë që rrjedhin nëpër departament janë lumi Meuse, Aire dhe Chiers . Një kreshtë që shkon nga jugu në veri ndan pellgjet ujëmbledhëse të Senës dhe Rinit . Këto kodra quhen Argonne dhe janë të veshura me pyje lisi. Sipërfaqja e departamentit është 6,237 km2 . [5]

Të korrat kryesore të kultivuara janë gruri, elbi dhe tërshëra, patatet, raca, perimet dhe frutat. Rritet blegtoria dhe nga pyjet nxirret lëndë drusore. Industritë kryesore janë prodhimi i birrës dhe prodhimi i qelqit dhe pllakave. Punimi i dantellave është një zanat tradicional në departament. [5]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801269,522—    
1806284,703+5.6%
1821291,385+2.3%
1831314,588+8.0%
1841326,372+3.7%
1851328,657+0.7%
1861305,54−7.0%
1872284,725−6.8%
1881289,861+1.8%
1891292,253+0.8%
1901283,48−3.0%
1911277,955−1.9%
1921207,309−25.4%
1931215,819+4.1%
1936216,934+0.5%
1946188,786−13.0%
1954207,106+9.7%
1962215,985+4.3%
1968209,513−3.0%
1975203,904−2.7%
1982200,101−1.9%
1990196,344−1.9%
1999192,198−2.1%
2006193,696+0.8%
2011193,557−0.1%
2016189,055−2.3%

Që nga mesi i shekullit të XIX-të, eksodi i banorëve të fshatit drejt qyteteve ka bërë që popullsia e Francës rurale të bjerë. Mëza nuk ka qytete të mëdha për të thithur popullsi dhe kështu popullsia totale e departamentit është ulur ndjeshëm. Ajo arriti në 328,657 banorë në 1851, por kishte rënë në 277,955 deri në vitin 1911. Lufta e Parë Botërore i dha një goditje të rëndë departamentit dhe deri në vitin 1921 u regjistruan vetëm 207.309 banorë. Shumë banorë kishin ikur dhe fshatra të tëra që ishin në ose afër vijës së frontit në 1916 u shkatërruan. Kështu, Mëza ka disa komuna të pabanuara, sepse fshatrat nuk u rindërtuan kurrë, dhe në fakt këta fshatra njihen si "Morts pour la France" ("Të vdekura për Francën"); numri i të shpërngulurve nga fshatrat varion nga 131 në 718. [6] Që nga fundi i Betejës së Verdunit në 1916, këto komuna kanë qenë të pabanuara me një popullsi zyrtare prej zero; Fshatrat janë Beaumont-en-Verdunois, Bezonvaux, Cumières-le-Mort-Homme, Fleury-devant-Douaumont, Haumont-près-Samogneux dhe Louvemont-Côte-du-Poivre . [1] Në pjesën e fundit të shekullit të XX-të, numri i banorëve në departament ka ndryshuar pak, por përfundimisht ra nën 200,000 banorë në vitet 1980.

Për shkak të densitetit të ulët të popullsisë, Mëza konsiderohet të jetë brenda diagonales së zbrazët .

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Verduni; prefektura Bar-le-Duc është prefektura e dytë më e populluar. Që nga viti 2019, ka 5 komuna me më shumë se 4000 banorë: [1]

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Verdun Verdun 16942
Bar-le-Duc Bar-le-Duk 14625
Commercy Tregti 5,386
Saint-Mihiel Shën Mihali 4039
Ligny-en-Barrois Linjabarra 4018

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu Evropian i Birrës (Musée Européen de la bière) në Stenay, i themeluar në vitin 1986, konsiderohet më i madhi i këtij lloji në kontinent. [7] [8] [9]

  1. ^ a b c Populations légales 2019: 55 Meuse, INSEE
  2. ^ Schama, Simon (1989). Citizens: A Chronicle of the French Revolution. New York: Knopf. ISBN 9780394559483. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Franco-Prussian War: July 19, 1870 - May 10, 1871". Marrë më 28 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Dear, Ian (2001). The Oxford Companion to World War II. Oxford, Oxfordshire: Oxford University Press. fq. 326. ISBN 0-19-860446-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Bozman, E.F. (1966). Everyman's Encyclopaedia: Volume 8. J.M. Dent and Sons. fq. 402. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Le Naour, Jean-Yves (2011). La Première Guerre mondiale Pour les Nuls. EDI8. fq. 185. ISBN 978-2-7540-3496-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Musée de la bière". Marrë më 2018-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Meuse tourism". Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2022. Marrë më 2018-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Meuse tourism". Marrë më 2018-08-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)