Épinal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Epinal pano2.JPG
Épinal
Qytet
noform
Stema_figura
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 88000
Faqja Zyrtare Web faqja

Épinal është një qytet në Departamentin e Vosges, dhe që ndodhet në rajonin Lorraine në veri të Francës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Épinal është më së miri i njohur për "Images d'Épinal" që janë postere të njohura të krijuara nga një kompani lokale e njohur si Imagerie d'Épinal, më parë njohur si Imagerie Pellerin.

Komunikacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]