Nanterre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nanterrë
Nanterre
Prefekturë dhe komunë
Place Gabriel Péri
Place Gabriel Péri
Stema Nanterrë
Vendndodhja (me të kuqe) brenda Parisit
Vendndodhja (me të kuqe) brenda Parisit
VendiFranca
RajoniÎle-de-France
DepartamentiHauts-de-Seine
QarkuNanterre
KantoniNanterre-1 and 2
NdërkomunalitetGrand Paris
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Patrick Jarry[1]
Sipërfaqja
1
12.190 km2 (4.707 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
95.782
 • Dendësia7,900/km2 (20,000/sq mi)
Emri i banorëveNanterriens
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
92050 /92000
Lartësia22–127 m (72–417 ft)
(avg. 30 m or 98 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Nanterre (Frëngjisht: [nɑ̃tɛʁ]  ( dëgjoni); Shqip: Nanterra) është prefektura e departamentit Hauts-de-Seine në periferinë perëndimore të Parisit . Ndodhet rreth 11 km në veriperëndim të qendrës së Parisit . Në vitin 2018, komuna kishte një popullsi prej 96,807 banorësh.

Pjesa lindore e Nanterrës, në kufi me komunat Courbevoie dhe Puteaux, përmban një pjesë të vogël të distriktit të biznesit La Défense të Parisit dhe disa nga ndërtesat më të larta në rajonin e Parisit . Për shkak se selitë e shumë korporatave të mëdha janë të vendosura në La Défense, gjykata e Nanterrës është e mirënjohur në media për numrin e shqyrtimit të padive dhe gjykimeve të profilit të lartë. Qyteti i Nanterrës përfshin gjithashtu Universitetin e Parisit Perëndimor Nanterre La Défense, një nga universitetet më të mëdha në rajonin e Parisit.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Nanterre e ka origjinën përpara pushtimit romak të Galisë . Romakët e regjistruan emrin si Nemetodorum . Përbëhet nga fjala kelte nemeto që do të thotë "faltore" ose "vend i shenjtë" dhe fjala kelte duron (asnjëanëse) "e vështirë, e ashpër, e qëndrueshme". Vendi i shenjtë i përmendur besohet të ketë qenë një faltore e famshme që ekzistonte në kohët e lashta.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shën Gjenovefa, shenjtorja mbrojtëse e Parisit, lindi në Nanterrë rreth. 419–422. [2]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nanterra shërbehet nga tre stacione në linjën RER A : Nanterre-Préfecture, Nanterre-Université dhe Nanterre-Ville .

Stacioni Nanterre-Université është gjithashtu një stacion shkëmbimi në linjën hekurudhore periferike Transilien Paris-Saint-Lazare .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banka Société Générale ka selinë e saj në Tours Société Générale në La Défense dhe Nanterrë. Kompania u zhvendos në ndërtesë në 1995. [3]

Faurecia, furnizuesi i gjashtë më i madh i pjesëve të automobilave, ka selinë e saj në Nanterrë.

Groupe du Louvre dhe filiali Louvre Hôtels kanë selinë e tyre në fshatin 5 në La Défense dhe Nanterrë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.991—    
18002.222+11.6%
18062.340+5.3%
18211.903−18.7%
18312.500+31.4%
18362.590+3.6%
18412.792+7.8%
18462.842+1.8%
18512.770−2.5%
18562.919+5.4%
18613.549+21.6%
18663.907+10.1%
18723.944+0.9%
18764.279+8.5%
18814.984+16.5%
18865.592+12.2%
189110.430+86.5%
189611.950+14.6%
190114.140+18.3%
190617.434+23.3%
191121.349+22.5%
192127.042+26.7%
192635.843+32.5%
193142.978+19.9%
193646.065+7.2%
194641.860−9.1%
195453.037+26.7%
196283.416+57.3%
196890.332+8.3%
197595.032+5.2%
198288.578−6.8%
199084.565−4.5%
199984.281−0.3%
200788.875+5.5%
201290.722+2.1%
201795.105+4.8%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Catholic Encyclopedia St. Genevieve
  3. ^ "Société Générale: deux tours à la Défense". Lejournaldunet.com. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2015. Marrë më 7 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)