Jump to content

Courbevoie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kurbëvua
Courbevoie
Komunë
Biblioteka Komunale e Kurbëvuasë
Biblioteka Komunale e Kurbëvuasë
Stema Kurbëvua
VendiFranca
Sipërfaqja
1
4.170 km2 (1.610 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
82.074
 • Dendësia20,000/km2 (51,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Courbevoie ( shqiptimi frëngjisht[kuʁbəvwa]  ( dëgjoni); Shqip: Kurbëvuaja) është një komunë e vendosur në Departamentin Hauts-de-Seine të rajonit Île-de-France të Francës. Është në periferi të qytetit të Parisit, 8.2 km nga qendra e Parisit . Qendra e Kurbëvuasë ndodhet 2 km nga kufijtë e qytetit të Parisit.

La Défense, një distrikt biznesi që mban ndërtesat më të larta në zonën metropolitane të Parisit, shtrihet në pjesën jugore të Courbevoie (si dhe pjesë të Puteaux dhe Nanterre ).

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Courbevoie në frëngjisht vjen nga latinishtja Curva Via dhe do të thotë "autostradë e lakuar", që mendohet se bën fjalë për një rrugë romake nga Parisi në Normandi që bëri një kthesë të fortë për t'u ngjitur në kodrën mbi të cilën u ndërtua Kurbëvuaja.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një urë prej druri u ndërtua duke kaluar Senën drejt Kurbëvuasë me urdhër të mbretit Henry IV, kur në 1606 trajneri i tij mbretëror ra në lumë ndërsa po transportohej me traget. E rindërtuar në gur gjatë shekullit të XVIII, kjo u zëvendësua nga një urë metalike në vitin 1946.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kurbëvuaja shërbehet nga dy stacione në linjën hekurudhore periferike Transilien Paris - Saint-Lazare : Courbevoie dhe Bécon-les-Bruyères . Courbevoie shërbehet gjithashtu nga stacioni Esplanade de La Défense në Linjën 1 të Metrosë së Parisit, në rrethin e biznesit të La Défense.

Ka gjithashtu një numër të madh autobusësh të qytetit që vijnë përmes stacionit të La Défense.

Mbërritja e "la Dorade" në Kurbëvua më 14 dhjetor 1840, 1867 nga Henri Félix Emmanuel Philippoteaux . Château de Malmaison

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.400—    
18001.316−6.0%
18061.500+14.0%
18211.372−8.5%
18311.923+40.2%
18362.488+29.4%
18412.763+11.1%
18463.768+36.4%
18514.302+14.2%
18565.548+29.0%
186110.553+90.2%
18669.862−6.5%
187213.288+34.7%
187611.934−10.2%
188115.112+26.6%
188615.937+5.5%
189117.597+10.4%
189620.105+14.3%
190125.330+26.0%
190631.191+23.1%
191138.138+22.3%
192146.053+20.8%
192648.888+6.2%
193154.185+10.8%
193658.638+8.2%
194655.080−6.1%
195459.730+8.4%
196259.491−0.4%
196858.118−2.3%
197554.488−6.2%
198259.830+9.8%
199065.389+9.3%
199969.694+6.6%
200784.974+21.9%
201286.854+2.2%
201781.719−5.9%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Total S.A. e ka selinë në Tour Total në La Défense dhe në Kurbëvua. [1] Areva ka selinë e saj në Tour Areva në Kurbëvua. [2] Saint-Gobain gjithashtu ka selinë e tij në Kurbëvua. [3]

Selia e INPI, zyra e qeverisë franceze për patentat, të drejtat e autorit dhe markat tregtare, ndodhet në Kurbëvua. [4]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Total: Main indicators."
  2. ^ "Legal Notice."
  3. ^ "Legal notice."
  4. ^ Contact us, at INPI official web site