Puteaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pyto
Komunë
Rue Voltaire
Rue Voltaire
Stema Pyto
Vendndodhja në Paris
Vendndodhja në Paris
VendiFranca
Sipërfaqja
1
3.190 km2 (1.232 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
44.009
 • Dendësia14,000/km2 (36,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Puteaux ( shqiptimi frëngjisht[pyto]  ( dëgjoni); Shqip: Pyto ) është një komunë në periferitë perëndimore të Parisit, Francë . Ndodhet në zemër të departamentit Hauts-de-Seine, 8.7 km nga qendra e Parisit . Në vitin 2016, ajo kishte një popullsi prej 44,941 banorësh.

La Défense, distrikti i biznesit i Parisit që mban ndërtesat më të larta në zonën metropolitane, shtrihet në pjesën veriore të Pytosë dhe pjesë të komunave fqinje Courbevoie dhe Nanterre.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1148 abati Suger, kryeministër i mbretërve Luigj i VI dhe Luigj i VII, krijoi një pronë tokësore të quajtur Putiauz, e cila u bë një fshat me të njëjtin emër. Suger gjithashtu themeloi vendbanime të tjera në zonë, të tilla si Carrières-sur-Seine, Vaucresson dhe Villeneuve-la-Garenne, me synimin për të tërhequr njerëz në rajon. Kjo u përforcua nga disa privilegje që Suger u dha banorëve.

Emri Putiauz ka të ngjarë të ketë ardhur nga frëngjishtja e vjetër Putel, që do të thotë një "kënetë", duke iu referuar gjendjes së zonës përpara se të thahej për bujqësi. Por në një shpjegim tjetër, emri i Pytosë vjen nga fjala latine puteoli, shumësi i puteolus, që do të thotë "puse të vegjël" ose "vrima uji". Drejtshkrimi "Puteaux" besohet se është përdorur për herë të parë në shekullin e XVI ose të XVII.

Rrethet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brenda Pytosë mund të dallohen disa rrethe.

Distrikti Bas de Puteaux, i vendosur midis linjës hekurudhore dhe Senës, është distrikti më i vjetër i urbanizuar. Të dukshme në veçanti janë kisha e vjetër, Teatri i Hauts-de-Seine, bashkia dhe një qendër tregtare pranë rrugëve Jaurès, Eichenberger dhe Chantecoq. Bashkia është ndërtuar në vitin 1934 dhe është një shembull tipik i arkitekturës së kësaj kohe. Bulevardi Richard Wallace është e njëvlerëshmja e Champs-Élysées në Pyto.

Distrikti Haut de Puteaux, i vendosur në perëndim të linjës hekurudhore, është një distrikt më i ri, i përbërë nga disa rezidenca moderne.

Distrikti La Défense ndodhet në veri, i ndarë nga bulevardi rrethor. Distrikti, i zhvilluar që nga fundi i viteve 1950, është një nga distriktet kryesore të biznesit në Evropë . Ai përbëhet kryesisht nga ndërtesa zyrash, por disa banesa të njohura mund të gjenden edhe brenda rrethit ( Tour Défense 2000, rezidenca Boieldieu). Dy të tretat e territorit të La Défense ndodhet brenda Pytosë, pjesa e mbetur ndahet midis komunaveCourbevoie dhe Nanterre. Kështu, CNIT, Arche de la Défense dhe qendra tregtare Quatre Temps ndodhen brenda territorit të Pytosë.

Distrikti Île de Puteaux, në të cilin nuk ka banesa përveç disa mauneve, strehon strukturat sportive (fusha tenisi, fusha futbolli, gjimnaz, pishinë). Një kompleks sportiv, Palais des Sports, u hap në korrik 2006.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.130—    
18001.140+0.9%
18061.240+8.8%
18211.256+1.3%
18312.018+60.7%
18362.704+34.0%
18412.916+7.8%
18463.959+35.8%
18514.346+9.8%
18565.403+24.3%
18617.613+40.9%
18669.428+23.8%
18729.594+1.8%
187612.181+27.0%
188115.586+28.0%
188615.736+1.0%
189117.646+12.1%
189619.965+13.1%
190124.341+21.9%
190629.131+19.7%
191132.223+10.6%
192133.503+4.0%
192637.958+13.3%
193138.233+0.7%
193643.829+14.6%
194637.369−14.7%
195441.097+10.0%
196239.640−3.5%
196837.946−4.3%
197535.514−6.4%
198236.117+1.7%
199042.756+18.4%
199940.780−4.6%
200743.994+7.9%
201244.514+1.2%
201744.645+0.3%

Qeveria dhe infrastruktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tour Pascal B në La Défense dhe në Pyto ka zyrat qendrore të Bureau d'Enquêtes sur les Événements de Mer dhe të Ministrisë së Ekologjisë, Energjisë, Zhvillimit të Qëndrueshëm dhe Detit .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të ardhurat nga taksat e La Défense e bëjnë Pytonë një nga komunat më të pasura të Francës. Pytoja merr 40 milionë euro në vit vetëm nga kompanitë brenda rrethit. Komuna nuk ka borxh dhe rezervat e saj financiare, të vendosura në bono thesari, kthejnë 10 milionë euro vetëm në interes. Kështu, buxheti i Pytosë mund të kalojë 200 milionë euro (referenca 2005), për vetëm 42 000 banorë.

Pytoja ka një të kaluar të gjatë industriale, në veçanti industrinë e makinave ( De Dion-Bouton, por edhe Unic, Saurer dhe Daimler-Benz ), aeronautikën ( Zodiac Group, Morane-Saulnier ), industrinë e armatimit Atelier de Construction de Puteaux (APX), bojëra ( Charles Lorilleux [fr] ) dhe parfume ( Coty ).

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna shërbehet nga stacioni Puteaux në linjat hekurudhore periferike Transilien La Défense dhe Transilien Paris - Saint-Lazare .

Përshkrimet kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pytoja është mjedisi për filmin e vitit 1961 Mungesa e gjatë ( Une aussi longue absence ), fitues i Palmës së Artë në Kanë . [1] [2]

  1. ^ "UNE AUSSI LONGUE ABSENCE". Festival de Cannes 2019. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2019. Marrë më 10 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Une Aussi Longue Absence (1961, Film) — CinéSéries" – nëpërmjet www.cineserie.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)