Jump to content

Vaucresson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vaukrez
Komunë
Bashkia e Vaukrezit
Bashkia e Vaukrezit
Stema Vaukrez
Vendndodhja brenda zonës metropolitane të Parisit
Vendndodhja brenda zonës metropolitane të Parisit
VendiFranca
Sipërfaqja
1
3.080 km2 (1.189 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
8.627
 • Dendësia2,800/km2 (7,300/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Vaucresson ( shqiptimi frëngjisht[vokʁəsɔ̃]  ( dëgjoni); Shqip: Vaukrezi ) është një komunë në periferi perëndimore të Parisit, Francë . Është në departamentin Hauts-de-Seine 13.9 km nga qendra e Parisit .

Vaucresson përmban park të bollshëm; 22 nga 308 hektarët e saj klasifikohen si zona natyrore. Sot Vaucresson është kryesisht një komunitet i pasur rezidencial dhe ka të ardhurat e nëntë më të larta familjare nga çdo komunë në Francë. [1]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19688.065—    
19759.257+14.8%
19828.313−10.2%
19908.118−2.3%
19998.141+0.3%
20078.670+6.5%
20128.611−0.7%
20178.667+0.7%

Vaukrezi ka një kinema të quajtur "Cinema Normandie". Ekziston edhe një qendër kulturore, "La Montgolfiere", e cila ofron shumë aktivitete dhe ekspozita kulturore. Emri u dha si një kujtesë e balonës së parë të ajrit të nxehtë që u nis nga Kështjella e Versajës më 19 shtator 1783 dhe u ul në Vaukrez, duke mbajtur një rosë, një gjel dhe një qengj.

  1. ^ "Les villes les plus riches de France en 2012". linternaute.com (në frëngjisht). CCM Benchmark. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2008. Marrë më 27 janar 2015.