Jump to content

Karkasona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karkasona

Carcassona (Ocitanisht)

Carcaso (Latinisht)
Fotografi ajrore e qytetit të Karkasonës
Fotografi ajrore e qytetit të Karkasonës
Stema Karkasona Carcassona (Ocitanisht) Carcaso (Latinisht)
VendiFranca
ProvincaOcitania
Qeveria
 • KryetariGérard Larat
Sipërfaqja
1
65,08 km2 (2,513 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2019)
46 825
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 New Caledonia Land Register (DITTT) data, which exclude lakes and ponds larger than 1 km² (0.386 sq mi or 247 acres) as well as the estuaries of rivers.

Carcassonne ( Frëngjisht: [kaʁkasɔn]  ( dëgjoni), vendase: [kaχkaˈsɔnə] ; Ocitan: Carcassona   [kaɾkaˈsunɔ] ; Latin: Carcaso ) është një qytet i fortifikuar francez në departamentin e Aude, në rajonin e Occitanie . Është prefektura e departamentit.

Kalaja e saj, e njohur si Cité de Carcassonne, është një kështjellë mesjetare që daton në periudhën galo-romake dhe e restauruar nga teoricieni dhe arkitekti Eugène Viollet-le-Duc në vitin 1853. Ajo u shtua në listën e vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 1997 për shkak të ruajtjes dhe restaurimit të jashtëzakonshëm të kalasë mesjetare.[1] Rrjedhimisht, Karkasona mbështetet shumë në turizëm, por gjithashtu numëron prodhimin dhe prodhimin e verës si disa nga sektorët e tjerë kryesorë ekonomikë.[2]

Rëndësia historike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karkasona ishte kalaja e parë që përdori grumbullime në kohë rrethimi . Platformat dhe muret e përkohshme prej druri vendoseshin në muret e sipërme të kalasë përmes vrimave katrore në faqen e murit, duke siguruar mbrojtje për mbrojtësit në mur dhe duke i lejuar mbrojtësit të dilnin përtej murit për të hedhur predha mbi sulmuesit në murin poshtë.

Qyteti i poshtëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Skeda:The ville basse, Carcassonne.jpg
Qyteti i poshtëm përtej lumit.

Vile basse daton në periudhën e vonë mesjetare. E themeluar si vendbanim i banorëve të dëbuar të qytetit disa kohë pas kryqëzatave, ajo ka qenë zemra ekonomike e qytetit për shekuj. Megjithëse dikur ishin të rrethuara me mure, shumica e mureve në këtë pjesë të qytetit nuk janë më të paprekura. Katedralja e Karkasonës është në këtë pjesë të qytetit.[3]

Qyteti i fortifikuar i Karkasonës dhe ura e vjetër në lumin Audë
Popullsia në vite
VitiPop.±%
179310.400—    
180015.219+46.3%
180614.985−1.5%
182115.752+5.1%
183120.997+33.3%
183622.623+7.7%
184121.333−5.7%
184621.607+1.3%
185120.005−7.4%
185619.915−0.4%
186120.644+3.7%
186622.173+7.4%
187224.407+10.1%
187625.971+6.4%
188127.512+5.9%
188629.330+6.6%
189128.235−3.7%
189629.298+3.8%
190130.720+4.9%
190630.976+0.8%
191130.689−0.9%
192129.314−4.5%
192633.974+15.9%
193134.921+2.8%
193633.441−4.2%
194638.139+14.0%
195437.035−2.9%
196240.897+10.4%
196843.616+6.6%
197542.154−3.4%
198241.153−2.4%
199043.470+5.6%
199943.950+1.1%
200747.620+8.4%
201247.068−1.2%
201746.031−2.2%
201846.513+1.0%

Pjesa më e re ( Ville Basse ) e qytetit në anën tjetër të lumit Audë (i cili daton në mesjetë, pas kryqëzatave) prodhon këpucë, gomë dhe tekstile. Është gjithashtu qendra e një rajoni të madh të verës AOC . Një pjesë e madhe e të ardhurave të saj vijnë nga turizmi i lidhur me fortifikimet ( Cité ) dhe nga anijet që lundrojnë në Canal du Midi . Karkasona është gjithashtu shtëpia e Akademisë së Arteve Performuese MKE. Karkasona vizitohet nga rreth tre milionë turistë në vit.

Muri i fortifikuar i qytetit

Historikisht, gjuha e folur në Karkasonë dhe në të gjithë Lengodok-Rruseljon nuk ishte frëngjishtja, por ocitanishtja .

  1. ^ "Historic Fortified City of Carcassonne".
  2. ^ "Carcassonne may have a grisly history, but today it's a ravishing hilltop fortress". Daily Times (në anglishte amerikane). 2020-02-01. Marrë më 2022-09-25.
  3. ^ "Ville Basse | Carcassonne, France | Britannica". Britannica. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)