Lons-le-Saunier

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Losanjer
Lons-le-Saunier (Frëngjisht)
Prefekturë dhe komunë
Pamje e përgjithshme e Losanjerit
Pamje e përgjithshme e Losanjerit
Flamuri i Losanjer
Stema Losanjer
VendiFranca
RajoniBourgogne-Franche-Comté
DepartamentiJura
QarkuLons-le-Saunier
KantoniLons-le-Saunier-1 and 2
NdërkomunalitetEspace Communautaire Lons Agglomération
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Yves Ravier[1]
Sipërfaqja
1
7.680 km2 (2.965 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
17.092
 • Dendësia2,200/km2 (5,800/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
39300 /39000
Lartësia243–415 m (797–1,362 ft)
(avg. 255 m or 837 ft)
Faqja zyrtarewww.lonslesaunier.fr
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Lons-le-Saunier ( shqiptimi frëngjisht: [lɔ̃s lə sonje]; Shqip: Losanjeri ) është një komunë dhe kryeqytet i Departamentit Jura, Franca lindore. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është në zemër të rajonit Revermont, në këmbët e pllajës së parë të masivit Jura . Skarpata e Jurës shtrihet në lindje dhe jug, ndërsa në perëndim shtrihet fusha e Bresse dhe në veri vreshtat e gjera.

Qyteti është afërsisht i vendosur në mënyrë të barabartë midis Bezansonit, Dizhonit, Bourg-en-Bresse dhe Gjenevës, megjithëse kjo e fundit shtrihet në anën tjetër të masivit të Jurës. Shërbehet nga autooute A39, me të cilën mund të arrihet në Dizhon për rreth një orë dhe Lion për një orë e gjysmë. Stacioni hekurudhor i qytetit shtrihet në linjën nga StrasburguLion .

Rajoni i rritjes së verës në veri të qytetit është veçanërisht i njohur dhe përfshin vreshtat e l'Etoile, Château-Chalon dhe Arbois .

Për sa i përket zonës, Losanjeri është qyteti i dytë më i vogël prefektural në Francë, pas Bobigny .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet e shëllirës të Losanjerit janë shfrytëzuar që nga Neoliti . [3] Në shekullin e 19-të u krijuan banja termale, nga të cilat janë ruajtur monumentalet Thermes Lédonia. Në shekullin e XIX-të kishte shkritore hekuri dhe bakri dhe tregti kuajsh, bagëtish, gruri, djathi etj. [4]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.740—    
18006.041−10.4%
18067.314+21.1%
18217.796+6.6%
18317.918+1.6%
18367.684−3.0%
18418.565+11.5%
18468.781+2.5%
18519.410+7.2%
18569.456+0.5%
18619.862+4.3%
18669.943+0.8%
187210.701+7.6%
187611.391+6.4%
188112.373+8.6%
188612.290−0.7%
189112.610+2.6%
189612.116−3.9%
190112.935+6.8%
190613.133+1.5%
191113.927+6.0%
192113.152−5.6%
192612.651−3.8%
193114.101+11.5%
193614.661+4.0%
194615.568+6.2%
195415.030−3.5%
196215.924+5.9%
196818.769+17.9%
197520.942+11.6%
198220.105−4.0%
199019.144−4.8%
199918.483−3.5%
200718.075−2.2%
201217.353−4.0%
201717.291−0.4%

Personalitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 9 gusht 2021.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ Schülé, Christian (2017). "Histoire de sel entre Jura et Alpes — Salzgeschichten zwischen Jura und Alpen" (PDF) (në frëngjisht dhe gjermanisht). fq. 17.
  4. ^ Ross, J.M. (editor) (1878).