Angers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Angers
Komunë
noform
Pamje nga Angers
Stema_figura
Vendndodhja
Angers is located in Franca
Angers
Angers
47°28′25″V 0°33′15″P / 47.47361°V 0.55416°P / 47.47361; -0.55416Koordinatat: 47°28′25″V 0°33′15″P / 47.47361°V 0.55416°P / 47.47361; -0.55416
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Qarku Arrondissement Angers
Kantoni 8 kantone
Ndërbashkësia Angers Loire Métropole
Kryetari Christophe Béchu
Partia LR
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.70 km2
Lartësia 20 m (m.n.d.)
Popullsia 151056 banorë
Dendësia 3538 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 49000 & 49100
INSEE 49007
Faqja Zyrtare angers.fr


Angers është një komunëFrancë. Angers bën pjesë në departamentin Maine-et-Loirerajonit Pays de la Loire. Komuna ka një popullsi prej 151056 banorë dhe sipërfaqe 42,70 km².

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo kufizohet Écouflant në veri-lindje, Cantenay-Épinard në veri, Avrillé në veri-perendim, Beaucouzé në perendim, Bouchemaine në jug-perendim, Sainte-Gemmes-sur-Loire në jug, Les Ponts-de-Cé në jug-lindje dhe Trélazé dhe Saint-Barthélemy-d'Anjou në lindje.

Kantone[redakto | redakto tekstin burimor]

Angers-Centre, Angers-Est, Angers-Nord, Angers-Nord-Est, Angers-Nord-Ouest, Angers-Ouest, Angers-Sud dhe Angers-Trélazé.

Popullsia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia në vite
Viti Pop. ±%
1793 33.900 —    
1800 33.000 −2.7%
1806 29.187 −11.6%
1821 29.873 +2.4%
1831 32.743 +9.6%
1836 35.901 +9.6%
1841 39.884 +11.1%
1846 44.781 +12.3%
1851 46.599 +4.1%
1856 50.726 +8.9%
1861 51.797 +2.1%
1866 54.791 +5.8%
1872 58.464 +6.7%
1876 56.846 −2.8%
1881 68.049 +19.7%
1886 73.044 +7.3%
1891 72.669 −0.5%
1896 77.164 +6.2%
1901 82.398 +6.8%
1906 82.935 +0.7%
1911 83.786 +1.0%
1921 86.158 +2.8%
1926 86.260 +0.1%
1931 85.602 −0.8%
1936 87.988 +2.8%
1946 94.408 +7.3%
1954 102.142 +8.2%
1962 115.252 +12.8%
1968 128.533 +11.5%
1975 137.591 +7.0%
1982 136.038 −1.1%
1990 141.404 +3.9%
1999 151.279 +7.0%
2006 152.237 +0.6%
2007 151.108 −0.7%
2008 148.405 −1.8%
2009 147.305 −0.7%
2010 147.571 +0.2%
2011 148.803 +0.8%
2012 149.017 +0.1%
2013 150.125 +0.7%
2014 151.056 +0.6%


Galeri[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Angers – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale