Kantoni Angers-Trélazé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Angers-Trélazé
Canton d'Angers-Trélazé
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Angers-Trélazé

Brain-sur-l'Authion.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Angers
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°27′53″V 0°26′32″P / 47.4647°V 0.4423°P / 47.4647; -0.4423 (Kantoni Angers-Trélazé)Koordinatat: 47°27′53″V 0°26′32″P / 47.4647°V 0.4423°P / 47.4647; -0.4423 (Kantoni Angers-Trélazé)
Lartësia 0 - 64 m (n.n.d)
Popullsia 30.967 banorë (2012)
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4936
Vendndodhja
Kantoni Angers-Trélazé – harta_foto

Kantoni Angers-Trélazé (frëngjisht: Canton d'Angers-Trélazé) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 30967 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Seiches-sur-le-Loir në veri-lindje, kantoni Angers-Nord-Est në veri, kantoni Angers-Est në veri-perëndim, kantoni Angers-Centre dhe kantoni Angers-Sud në perëndim, kantoni Les Ponts-de-Cé në jug dhe kantoni Beaufort-en-Vallée në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Angers-Trélazé aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Andard 2.501 (2012) 11,99 209 ban./km² 49004 49800
Angers (pjesë) 12.065 (2012) –  –  ban./km² 49007 49000
Brain-sur-l'Authion 3.472 (2012) 22,92 152 ban./km² 49042 49800
Sarrigné 816 (2012) 2,97 275 ban./km² 49326 49800
Trélazé 12.929 (2012) 12,20 1060 ban./km² 49353 49800

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199025.150—    
199928.497+13.3%
200630.610+7.4%
200730.388−0.7%
200830.422+0.1%
200930.232−0.6%
201030.564+1.1%
201130.617+0.2%
201230.967+1.1%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]