Kantoni Le Louroux-Béconnais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Louroux-Béconnais
Canton du Louroux-Béconnais
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Le Louroux-Béconnais

Villemoisan.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Le Louroux-Béconnais
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°29′28″V 0°51′49″P / 47.491°V 0.8635°P / 47.491; -0.8635 (Kantoni Le Louroux-Béconnais)Koordinatat: 47°29′28″V 0°51′49″P / 47.491°V 0.8635°P / 47.491; -0.8635 (Kantoni Le Louroux-Béconnais)
Lartësia 12 - 102 m (n.n.d)
Sipërfaqja 249,64 km2
Popullsia 10.977 banorë (2014)
Dendësia 44
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4918
Vendndodhja
Kantoni Le Louroux-Béconnais – harta_foto

Kantoni Le Louroux-Béconnais (frëngjisht: Canton du Louroux-Béconnais) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Le Louroux-Béconnais. Ka sipërfaqe 249,64km2 dhe popullsi 10331 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Angers-Nord në veri-lindje, kantoni Le Lion-d'Angers në veri, kantoni Candé në veri-perëndim, kantoni Varades në jug-perëndim, kantoni Saint-Georges-sur-Loire në jug dhe kantoni Angers-Ouest në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Louroux-Béconnais aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bécon-les-Granits 2.752 (2013) 46,17 60 ban./km² 49026 49370
La Cornuaille 1.040 (2013) 43,92 24 ban./km² 49108 49440
Le Louroux-Béconnais 3.016 (2013) 65,57 46 ban./km² 49183 49370
Saint-Augustin-des-Bois 1.172 (2013) 27,28 43 ban./km² 49266 49170
Saint-Clément-de-la-Place 2.118 (2013) 33,23 64 ban./km² 49271 49370
Saint-Sigismond 364 (2013) 12,72 29 ban./km² 49321 49123
Villemoisan 636 (2013) 20,75 31 ban./km² 49376 49370

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
18006.855—    
187610.316+50.5%
19626.865−33.5%
19686.580−4.2%
19756.188−6.0%
19827.159+15.7%
19907.820+9.2%
19998.208+5.0%
20069.608+17.1%
200810.107+5.2%
200910.331+2.2%
201010.457+1.2%
201110.649+1.8%
201210.866+2.0%
201311.098+2.1%
201410.977−1.1%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]