Kantoni Longué-Jumelles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Longué-Jumelles
Canton de Longué-Jumelles
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Longué-Jumelles

Vernoil-le-Fourrier.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Saumur
Kryeqëndra Longué-Jumelles
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°22′45″V 0°06′24″P / 47.379167°V 0.106667°P / 47.379167; -0.106667 (Kantoni Longué-Jumelles)Koordinatat: 47°22′45″V 0°06′24″P / 47.379167°V 0.106667°P / 47.379167; -0.106667 (Kantoni Longué-Jumelles)
Lartësia 20 - 120 m (n.n.d)
Sipërfaqja 267,55 km2
Popullsia 13.527 banorë (2014)
Dendësia 51
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4917
Vendndodhja
Kantoni Longué-Jumelles – harta_foto

Kantoni Longué-Jumelles (frëngjisht: Canton de Longué-Jumelles) është një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Longué-Jumelles. Ka sipërfaqe 267,55km2 dhe popullsi 13527 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Noyant në veri-lindje, kantoni Baugé në veri, kantoni Beaufort-en-Vallée në perëndim, kantoni Saumur-Nord në jug-perëndim, kantoni Allonnes në jug dhe kantoni Bourgueil në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Longué-Jumelles aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Blou 1010 (2014) 21,46 47 ban./km² 49030 49160
Courléon 152 (2014) 13,77 11 ban./km² 49114 49390
La Lande-Chasles 115 (2014) 5,08 23 ban./km² 49171 49150
Longué-Jumelles 6836 (2014) 96,2 71 ban./km² 49180 49160
Mouliherne 865 (2014) 40,79 21 ban./km² 49221 49390
Saint-Philbert-du-Peuple 1301 (2014) 16,38 79 ban./km² 49311 49160
Vernantes 1981 (2014) 40,77 49 ban./km² 49368 49390
Vernoil-le-Fourrier 1267 (2014) 33,1 38 ban./km² 49369 49390

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179311.509—    
187612.002+4.3%
196211.897−0.9%
196812.458+4.7%
197512.515+0.5%
198213.064+4.4%
199013.002−0.5%
199913.001−0.0%
200613.314+2.4%
200813.439+0.9%
200913.511+0.5%
201013.583+0.5%
201113.595+0.1%
201213.587−0.1%
201313.561−0.2%
201413.527−0.3%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]