Kantoni Angers-Nord-Ouest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Angers-Nord-Ouest
Canton d'Angers-Nord-Ouest
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Angers-Nord-Ouest

Angers.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Angers
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°29′27″V 0°34′16″P / 47.4908°V 0.5711°P / 47.4908; -0.5711 (Kantoni Angers-Nord-Ouest)Koordinatat: 47°29′27″V 0°34′16″P / 47.4908°V 0.5711°P / 47.4908; -0.5711 (Kantoni Angers-Nord-Ouest)
Lartësia 12 - 64 m (n.n.d)
Popullsia 20.934 banorë (2012)
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4941
Vendndodhja
Kantoni Angers-Nord-Ouest – harta_foto

Kantoni Angers-Nord-Ouest (frëngjisht: Canton d'Angers-Nord-Ouest) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 20934 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Angers-Nord në veri dhe kantoni Angers-Ouest në jug.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Angers-Nord-Ouest aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 7.981 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100
Avrillé 12.953 (2012) 15,85 836 ban./km² 49015 49240

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199020.405—    
199921.124+3.5%
200619.848−6.0%
200720.010+0.8%
200820.231+1.1%
200920.046−0.9%
201020.095+0.2%
201120.700+3.0%
201220.934+1.1%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]