Kantoni Angers-Sud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Angers-Sud
kanton
Popullsia
 • Gjithsej23.643

Kantoni Angers-Sud (frëngjisht: Canton d'Angers-Sud) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 23643 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Angers-Ouest në perëndim, kantoni Les Ponts-de-Cé në jug, kantoni Angers-Trélazé në lindje dhe kantoni Angers-Centre në veri-lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Angers-Centre aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 23.643 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199027.598—    
199925.393−8.0%
200723.974−5.6%
200823.649−1.4%
200923.579−0.3%
201023.401−0.8%
201123.688+1.2%
201223.643−0.2%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]