Kantoni Le Lion-d'Angers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Lion-d'Angers
Canton du Lion-d'Angers
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Le Lion-d'Angers

La Jaille-Yvon.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Segré
Kryeqëndra Le Lion-d'Angers
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°37′40″V 0°44′10″P / 47.6278°V 0.7361°P / 47.6278; -0.7361 (Kantoni Le Lion-d'Angers)Koordinatat: 47°37′40″V 0°44′10″P / 47.6278°V 0.7361°P / 47.6278; -0.7361 (Kantoni Le Lion-d'Angers)
Lartësia 12 - 102 m (n.n.d)
Sipërfaqja 213,8 km2
Popullsia 13.651 banorë (2013)
Dendësia 64
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4916
Vendndodhja
Kantoni Le Lion-d'Angers – harta_foto

Kantoni Le Lion-d'Angers (frëngjisht: Canton du Lion-d'Angers) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Le Lion-d'Angers. Ka sipërfaqe 213.8km2 dhe popullsi 13651 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Châteauneuf-sur-Sarthe në veri-lindje, kantoni Château-Gontier-Est në veri, kantoni Segré në veri-perëndim, kantoni Candé në perëndim, kantoni Le Louroux-Béconnais në jug, kantoni Angers-Nord në jug-lindje dhe kantoni Tiercé në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Lion-d'Angers aktualisht përbëhet nga 11 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Andigné 388 (2013) 6,63 50 ban./km² 49005 49220
Brain-sur-Longuenée 963 (2013) 22,43 43 ban./km² 49043 49220
Chambellay 357 (2013) 12,86 28 ban./km² 49064 49220
Gené 455 (2013) 9,25 49 ban./km² 49148 49220
Grez-Neuville 1464 (2013) 40,79 36 ban./km² 49155 49220
La Jaille-Yvon 310 (2013) 12,55 25 ban./km² 49161 49220
Le Lion-d'Angers 4077 (2013) 47,74 85 ban./km² 49176 49220
Montreuil-sur-Maine 688 (2013) 11,13 62 ban./km² 49217 49220
La Pouëze 1913 (2013) 22,15 86 ban./km² 49240 49370
Pruillé 719 (2013) 12,68 57 ban./km² 49251 49220
Vern-d'Anjou 2317 (2013) 36,11 64 ban./km² 49367 49220

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179310.380—    
187612.302+18.5%
19628.689−29.4%
19688.340−4.0%
19757.943−4.8%
19828.826+11.1%
19909.623+9.0%
199910.563+9.8%
200611.983+13.4%
200812.457+4.0%
200912.712+2.0%
201113.105+3.1%
201213.382+2.1%
201313.651+2.0%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]