Kantoni Angers-Nord-Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Angers-Nord-Est
kanton
Popullsia
 • Gjithsej33.694

Kantoni Angers-Nord-Est (frëngjisht: Canton d'Angers-Nord-Est) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 33694 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Tiercé në veri, kantoni Angers-Nord në perëndim, kantoni Angers-Centre në jug-perëndim, kantoni Angers-Est në jug, kantoni Angers-Trélazé në jug-lindje dhe kantoni Seiches-sur-le-Loir në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Angers-Nord-Est aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 20.104 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100
Écouflant 3.775 (2012) 17,02 222 ban./km² 49129 49000
Pellouailles-les-Vignes 2.499 (2012) 3,57 700 ban./km² 49238 49112
Saint-Sylvain-d’Anjou 4.458 (2012) 21,26 210 ban./km² 49323 49480
Villevêque 2.858 (2012) 28,03 102 ban./km² 49377 49140

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199028.665—    
199931.829+11.0%
200632.891+3.3%
200732.729−0.5%
200832.580−0.5%
200932.719+0.4%
201033.622+2.8%
201133.796+0.5%
201233.694−0.3%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]