Kantoni Angers-Centre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Angers-Centre
Canton d'Angers-Centre
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Angers-Centre

Angers.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Angers
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°28′22″V 0°33′20″P / 47.4728°V 0.5556°P / 47.4728; -0.5556 (Kantoni Angers-Centre)Koordinatat: 47°28′22″V 0°33′20″P / 47.4728°V 0.5556°P / 47.4728; -0.5556 (Kantoni Angers-Centre)
Lartësia 12 - 64 m (n.n.d)
Popullsia 35.190 banorë (2012)
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4903
Vendndodhja
Kantoni Angers-Centre – harta_foto

Kantoni Angers-Centre (frëngjisht: Canton d'Angers-Centre) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 35190 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Angers-Nord-Est dhe kantoni Angers-Nord në veri, kantoni Angers-Ouest në perëndim, kantoni Angers-Sud në jug, kantoni Angers-Trélazé në lindje dhe kantoni Angers-Est në veri-lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Angers-Centre aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 35.190 (2012) –  –  ban./km² 49007 49000 & 49100

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199032.551—    
199937.075+13.9%
200637.133+0.2%
200736.917−0.6%
200836.255−1.8%
200935.968−0.8%
201035.371−1.7%
201135.338−0.1%
201235.190−0.4%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]