Kantoni Les Ponts-de-Cé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Les Ponts-de-Cé
Canton des Ponts-de-Cé
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Les Ponts-de-Cé

Saint-Mathurin-sur-Loire.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Les Ponts-de-Cé
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°25′28″V 0°31′31″P / 47.4244°V 0.5253°P / 47.4244; -0.5253 (Kantoni Les Ponts-de-Cé)Koordinatat: 47°25′28″V 0°31′31″P / 47.4244°V 0.5253°P / 47.4244; -0.5253 (Kantoni Les Ponts-de-Cé)
Lartësia 12 - 96 m (n.n.d)
Sipërfaqja 215,19 km2
Popullsia 39.779 banorë (2014)
Dendësia 185
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4923
Vendndodhja
Kantoni Les Ponts-de-Cé – harta_foto

Kantoni Les Ponts-de-Cé (frëngjisht: Canton des Ponts-de-Cé) është një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Les Ponts-de-Cé. Ka sipërfaqe 215,19km2 dhe popullsi 39779 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Beaufort-en-Vallée në veri-lindje, kantoni Angers-Trélazé dhe kantoni Angers-Sud në veri, kantoni Angers-Ouest në veri-perëndim, kantoni Chalonnes-sur-Loire në jug-perëndim, kantoni Thouarcé në jug dhe kantoni Gennes në veri-lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Les Ponts-de-Cé aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Blaison-Gohier 1.041 (2014) 21,45 49 ban./km² 49029 49320
La Bohalle 1.244 (2014) 9,35 133 ban./km² 49032 49800
La Daguenière 1.276 (2014) 11,92 107 ban./km² 49117 49800
Juigné-sur-Loire 3.016 (2014) 65,57 46 ban./km² 49167 49610
Mozé-sur-Louet 2.033 (2014) 25,53 80 ban./km² 49222 49610
Mûrs-Erigné 5.335 (2014) 17,29 29 ban./km² 49223 49610
Les Ponts-de-Cé 12.338 (2014) 19,55 631 ban./km² 49246 49130
Sainte-Gemmes-sur-Loire 3.493 (2014) 14,83 236 ban./km² 49278 49130
Saint-Jean-de-la-Croix 235 (2014) 1,83 128 ban./km² 49288 49130
Saint-Jean-des-Mauvrets 1.770 (2014) 12,76 46 ban./km² 49290 49320
Saint-Mathurin-sur-Loire 2.489 (2014) 19,85 125 ban./km² 49307 49250
Saint-Melaine-sur-Aubance 2.022 (2014) 5,11 396 ban./km² 49308 49610
Saint-Rémy-la-Varenne 975 (2014) 15,67 62 ban./km² 49317 49250
Saint-Saturnin-sur-Loire 1.384 (2014) 11,94 116 ban./km² 49318 49320
Saint-Sulpice 195 (2014) 2,9 67 ban./km² 49321 49123
Soulaines-sur-Aubance 1.296 (2014) 12,72 102 ban./km² 49338 49610

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
180018.279—    
187620.228+10.7%
196221.318+5.4%
196822.974+7.8%
197526.436+15.1%
198230.941+17.0%
199034.097+10.2%
199937.172+9.0%
200638.574+3.8%
200738.816+0.6%
200838.884+0.2%
200939.115+0.6%
201039.218+0.3%
201139.111−0.3%
201239.314+0.5%
201339.470+0.4%
201439.779+0.8%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]