Kantoni Angers-Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Angers-Est
Canton d'Angers-Est
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Maine-et-Loire
Arrondissement Angers
Kryeqëndra Angers
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°28′51″V 0°29′36″P / 47.4809°V 0.4934°P / 47.4809; -0.4934 (Kantoni Angers-Est)Koordinatat: 47°28′51″V 0°29′36″P / 47.4809°V 0.4934°P / 47.4809; -0.4934 (Kantoni Angers-Est)
Lartësia 12 - 64 m (n.n.d)
Popullsia 28.592 banorë (2012)
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0241
Kodi statistikor INSEE 4902
Kantoni Angers-Est – harta_foto

Kantoni Angers-Est (frëngjisht: Canton d'Angers-Est) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 28592 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Angers-Nord-Est në veri, kantoni Angers-Centre në jug-perëndim dhe kantoni Angers-Trélazé në jug-lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Angers-Est aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 17.460 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100
Le Plessis-Grammoire 2.295 (2012) 9,14 251 ban./km² 49241 49124
Saint-Barthélemy-d'Anjou 8.837 (2012) 14,58 606 ban./km² 49267 49124

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199028.495—    
199929.239+2.6%
200628.850−1.3%
200728.768−0.3%
200827.979−2.7%
200927.823−0.6%
201027.761−0.2%
201128.055+1.1%
201228.592+1.9%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]