Kantoni Angers-Ouest

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Angers-Ouest
kanton
Popullsia
 • Gjithsej34.739

Kantoni Angers-Ouest (frëngjisht: Canton d'Angers-Ouest) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Angers. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 34739 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Angers-Nord dhe kantoni Angers-Nord-Ouest në veri, kantoni Saint-Georges-sur-Loire në perëndim, kantoni Chalonnes-sur-Loire në jug, kantoni Les Ponts-de-Cé, kantoni Angers-Sud dhe kantoni Angers-Centre në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Angers-Ouest aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Angers (pjesë) 23.391 (2012) –  –  ban./km² 49007 49100
Beaucouzé 4.889 (2012) 19,34 253 ban./km² 49020 49070
Bouchemaine 6.459 (2012) 19,81 326 ban./km² 49035 49080

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
199030.712—    
199934.559+12.5%
200634.736+0.5%
200734.833+0.3%
200834.308−1.5%
200934.119−0.6%
201034.039−0.2%
201134.637+1.8%
201234.739+0.3%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]