Jump to content

Kantoni Baugé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Baugé
kanton
Popullsia
 • Gjithsej11.861

Kantoni Baugé (frëngjisht: Canton de Baugé) ishte një kantondepartamentin Maine-et-Loire, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Baugé. Ka sipërfaqe 268,25km2 dhe popullsi 11861 banorë.

Ajo kufizohet kantoni Noyant në lindje, kantoni Le Lude në veri-lindje, kantoni La Flèche në veri, kantoni Durtal në veri-perëndim, kantoni Seiches-sur-le-Loir në perëndim, kantoni Beaufort-en-Vallée në jug-perëndim dhe kantoni Longué-Jumelles në jug.


Përbërja aktuale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Baugé aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Baugé-en-Anjou 6.288 (2014) 79,02 80 ban./km² 49018 49150
Bocé 635 (2014) 16,01 40 ban./km² 49031 49150
Chartrené 52 (2014) 3,79 21 ban./km² 49079 49150
Cheviré-le-Rouge 975 (2014) 35,96 27 ban./km² 49097 49150
Clefs-Val-d'Anjou 1.313 (2014) 53,57 25 ban./km² 49101 49150
Cuon 601 (2014) 13,13 46 ban./km² 49116 49150
Échemiré 557 (2014) 16,98 33 ban./km² 49128 49150
Fougeré 787 (2014) 24,18 33 ban./km² 49143 49150
Le Guédeniau 363 (2014) 18,1 20 ban./km² 49157 49150
Saint-Quentin-lès-Beaurepaire 290 (2014) 7,51 39 ban./km² 49315 49150

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Popullsia në vite
VitiPop.±%
17938.355—    
18769.276+11.0%
196210.844+16.9%
196810.864+0.2%
197510.313−5.1%
198210.441+1.2%
199010.329−1.1%
199910.516+1.8%
200611.054+5.1%
200911.608+5.0%
201011.692+0.7%
201111.793+0.9%
201211.833+0.3%
201311.873+0.3%
201411.861−0.1%


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]