Cergy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cergji
Cergy
Prefekturë dhe komunë
Bashkia e Cergjit
Bashkia e Cergjit
Stema Cergji
Vendndodhja (me të kuqe) e Cergjit në periferitë e brendshme dhe të jashtme të Parisit
Vendndodhja (me të kuqe) e Cergjit në periferitë e brendshme dhe të jashtme të Parisit
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Jean-Paul Jeandon
Sipërfaqja
1
11.650 km2 (4.498 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
67.790
 • Dendësia5,800/km2 (15,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cergy ( shqiptimi frëngjisht[sɛʁʒi]  ( dëgjoni) Shqip: Cergji ) është një komunëdepartamentin francez të Val-d'Oise, në periferi veriperëndimore të Parisit . Ndodhet 27.8 kilometra nga qendra e Parisit, në " qytetin e ri " të Cergy-Pontoise, krijuar në vitet 1960, e së cilit është komuna qendrore dhe më e populluar.

Megjithëse komuna fqinje Pontoise është prefektura (kryeqyteti) zyrtar i departamentit Val-d'Oise, ndërtesa dhe administrata e prefekturës, si dhe këshilli i departamentit ndodhen brenda komunës Cergji, e cila konsiderohet si kryeqyteti de facto i Val-d'Oise. Ndërtesa dhe administrata nënprefekturës, nga ana tjetër, ndodhen brenda komunës Pontoise.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri në frëngjisht Cergy vjen nga latinishtja mesjetare Sergiacum, që do të thotë "pasuria e Sergiusit", një pronar tokash galo-romak.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e lagjeve të Cergjit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Cergji u zgjodh për t'u bërë qendra e një " qyteti të ri ", ai ishte vetëm një fshat. Komuna kishte vetëm 2895 banorë në vitin 1968. Më pas filloi të zhvillohej shumë shpejt, duke kaluar 10,000 banorë në mesin e viteve 1970 dhe më pas 20,000 në fillim të viteve 1980. Pikërisht në këtë dekadë rritja e tij ishte më spektakolarja, pasi qyteti i kaloi 48,000 banorët në vitin 1990. Rritja ka vazhduar që atëherë, por me një ritëm dukshëm më të ngadaltë, për të arritur në 54,500 sipas vlerësimeve të vitit 2004. Megjithatë, në dhjetor 2001, komuna humbi një pjesë të territorit të saj (neto 0.03 kilometrash katrorë me një popullsi prej 62 personash të vitit 1999) ndaj komunës ngjitur të Courdimanche . [1] Shifrat zyrtare të regjistrimit janë rishikuar kështu në rënie nga 54,781 zyrtare e 1999 në 54,719, dhe sipërfaqja e tokës nga 11.68 km2 në 11.65 km 2 .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.045—    
18001.084+3.7%
18061.069−1.4%
1821987−7.7%
18311.016+2.9%
18361.000−1.6%
1841970−3.0%
1846956−1.4%
1851963+0.7%
1856922−4.3%
1861933+1.2%
1866953+2.1%
1872926−2.8%
1876897−3.1%
1881869−3.1%
1886889+2.3%
1891897+0.9%
1896902+0.6%
1901885−1.9%
1906942+6.4%
1911933−1.0%
1921963+3.2%
19261.060+10.1%
19311.118+5.5%
19361.106−1.1%
19461.138+2.9%
19541.447+27.2%
19622.455+69.7%
19682.895+17.9%
19758.896+207.3%
198219.357+117.6%
199048.226+149.1%
199954.781+13.6%
200757.600+5.1%
201260.528+5.1%
201765.177+7.7%

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni i trenit i Cergy le Haut.

Cergji shërbehet nga tre stacione në linjën A RER të Parisit dhe në linjën hekurudhore periferike Transilien Paris - Saint-Lazare : Cergy-Préfecture, Cergy-Saint-Christophe dhe Cergy-le-Haut . Cergji shërbehet me autobusë të drejtpërdrejtë nga aeroporti Charles de Gaulle .

  1. ^ "Décret du 4 décembre 2001 portant modification des limites territoriales de communes et de cantons du département du Val-d'Oise". Légifrance (në frëngjisht).