Jump to content

Mende, Lozère

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Menda
Prefekturë dhe komunë
Një pamje e përgjithshme e katedrales dhe e ndërtesave përreth
Një pamje e përgjithshme e katedrales dhe e ndërtesave përreth
Stema Menda
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLozère
QarkuMende
KantoniMende-1 and 2
NdërkomunalitetCœur de Lozère
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Laurent Suau[1] (PS)
Sipërfaqja
1
36.560 km2 (14.116 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
12.336
 • Dendësia340/km2 (870/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
48095 /48000
Lartësia691–1,236 m (2,267–4,055 ft)
(avg. 732 m or 2,402 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mende ( shqiptimi frëngjisht: [mɑ̃d], shqiptimi Oksitan: [ˈmende] ; Shqip: Menda) është një komunë dhe prefekturë e departamentit Lozerrë, në rajonin e Ocitanisë, Franca Jugore . Qyteti, duke përfshirë gjurmët e para të banesave që datojnë në 200 para Krishtit, [2] fillimisht u quajt Mimata ,  ndoshta në lidhje me malet që e rrethojnë.

Menda ndodhet midis Clermont-Ferrand dhe Montpellier, gjithashtu edhe në aksin Lion - Saint-Étienne - Albi - Tuluzë . Qytetet e tjera të rëndësishme aty pranë janë Aurillac dhe Saint-Flour ( Cantal ), Le Puy-en-Velay ( Haute-Loire ), Rodez, Millau ( Aveyron ) dhe Alès dhe Nîmes ( Gard ).

Edhe pse Menda mbetet një qytet shumë pak i populluar (afërsisht 12,000 banorë), ai mbetet më i rëndësishmi i departamentit Lozerrë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicionimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në lindje, me N88, drejt Badaroux dhe Langogne

Mende

Menda ndodhet në luginën e lartë të Oltit, në një zonë malore, në Pays du Gévaudan. I vendosur në aksin Lion - Tuluzë, qyteti ka qenë prej kohësh një udhëkryq tregtar midis Auvergne, Rhone dhe Languedoc .

Komuna kufizohet me Chastel-Nouvel në veri, Badaroux në lindje, Lanuéjols në juglindje, Brenoux dhe Saint-Bauzile në jug, Balsièges në jugperëndim dhe Barjac dhe Servières në perëndim.

Stacioni Mende

Mende përmban një stacion hekurudhor SNCF, i vendosur në linjën hekurudhore midis Le Monastier dhe La Bastide - Saint-Laurent-les-Bains. Kjo linjë, e ndërtuar në fillim të shekullit të 20-të, mban pseudonimin "ligne du toit de la France" [çatia e linjës së Francës], [3] dhe Menda është stacioni kryesor hekurudhor. [4] Dhjetë lidhje javore ofrohen me hekurudhë.

Rrethet moderne të qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rue Basse
Rrethi Valcroze dhe fshati Chabannes
Distrikti Fontanille dhe shkolla e mesme Notre Dame
Distrikti Chaldecoste nga Place de la République

Gjykatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpia e gjykatës

Përpara Aktit të Paréage të vitit 1307, drejtësia e Mendës dhe Gjevadanit iu transferua plotësisht peshkopëve. Ky pushtet u nda me mbretin pas nënshkrimit të Aktit. Pushteti ndahej midis Baronies of Gévaudan [fr] të ndryshëm për tokën komunale, me Mende që ishte në tokën e peshkopëve dhe Marvejols në tokat e mbretit, dhe kështu deri në 1789.

Godina e gjykatës u ndërtua midis viteve 1833 dhe 1835. [5] Më 18 shkurt 1994, ajo ishte objektivi i një bombe nga FLNC .

Popullsia dhe shoqëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evolucioni demografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga departamenti i Lozerrës, prefektura e pa kurbën demografike të rritej gjithnjë e më shumë që nga Revolucioni Francez . Nëse departamenti u prek fort nga eksodi rural në Francë dhe luftërat e mëdha të shekullit të 20-të, [6] qyteti kishte praninë e autoriteteve të veta. [7] [8] Kjo mund të shpjegojë pse Menda nuk ka përjetuar të njëjtin trend si Lozerra. Kjo tabelë tregon demografinë për qytetin e Mendës, por mund të konsiderohet se pellgu Mendois [zona Mendë] ndjek të njëjtin trend.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17935.000—    
18005.014+0.3%
18065.890+17.5%
18215.370−8.8%
18315.822+8.4%
18365.909+1.5%
18415.440−7.9%
18465.492+1.0%
18516.994+27.3%
18566.877−1.7%
18616.770−1.6%
18666.453−4.7%
18726.906+7.0%
18767.300+5.7%
18817.202−1.3%
18868.033+11.5%
18917.878−1.9%
18967.370−6.4%
19017.319−0.7%
19067.007−4.3%
19117.005−0.0%
19216.109−12.8%
19266.056−0.9%
19316.145+1.5%
19366.499+5.8%
19467.003+7.8%
19547.752+10.7%
19628.337+7.5%
19689.713+16.5%
197510.451+7.6%
198210.929+4.6%
199011.286+3.3%
199911.804+4.6%
200712.153+3.0%
201211.908−2.0%
201712.134+1.9%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ Des fouilles vers le quartier de la Vabre ont révélé la présence d'un petit village celtique de cette période.
  3. ^ "Ligne du Toit de la France (Le Monastier/Mende/La Bastide)". Marrë më 22 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Le réseau régional de transport public, TER Occitanie, accessed 10 May 2022.
  5. ^ Un siècle d'images mendoises, ville de Mende, 1974, p.129, note 129
  6. ^ "Historique du département". Arkivuar nga origjinali më 2008-11-14. Marrë më 2015-04-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Encyclopédie Encata". Arkivuar nga origjinali më 2007-12-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Buffière, tome II, p.1739