Fronti Nacional Çlirimtar i Korsikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

National Liberation Front of Corsica
Fronte di liberazione naziunale di a Corsica
Front de libération nationale corse

Pjesëmarrës në Konflikti Korsikan
FLNC ka përdorur shpesh flamurin e Korsikës së bashku me titullin e tyre në gërma sans-serif. Në seanca fotografike, ata zakonisht tregojnë një flamur korsikan në sfond, së bashku me një tryezë, e mbuluar me një beze të bardhë me shenjën e fjalëve të tyre të shfaqur me pompozitet.
FLNC ka përdorur shpesh flamurin e Korsikës së bashku me titullin e tyre në gërma sans-serif.
Në seanca fotografike, ata zakonisht tregojnë një flamur korsikan në sfond, së bashku me një tryezë, e mbuluar me një beze të bardhë me shenjën e fjalëve të tyre të shfaqur me pompozitet.
Aktiv në vitetc. 1974 – active
IdeologjiaNacionalizmi korsikan
Anti-imperializmi
Anti-kolonializmi
Marksizmi
Area of operationsKorsika, Francë
Fraca metropolitane
Kundërshtarët

Fronti Nacional Çlirimtar i Korsikës ( gjuha korsikane: Fronte di liberazione naziunale di a Corsica ose Fronte di liberazione naziunale corsu ; Frëngjisht: Front de libération nationale corse ; Shqip: Fronti Nacional Çlirimtar i Korsikës, shkurtuar FLNC ) është një grup militant që mbron idenë e një shteti të pavarurishullin e Korsikës, të ndarë nga Franca . Organizata ishte kryesisht e pranishme në Korsikë dhe më pak në Francën kontinentale. A Conculta Naziunalista shpesh konsiderohej si krahu politik i organizatës. [1]

Veprime tipike militante nga FLNC ishin bombardimet që synonin ndërtesat publike, bankat, infrastrukturën turistike, ndërtesat ushtarake dhe simbole të tjera të pranisë së shtetit francez, grabitjes së armatosur të bankave dhe zhvatjes kundër ndërmarrjeve private nëpërmjet të ashtuquajturave taksa revolucionare. Sulmet zakonisht kryheshin kundër ndërtesave dhe infrastrukturës së ishullit, por gjithashtu nuk ishte e pazakontë që FLNC të kishte njerëz individualë si objektiva, si Claude Érignac i cili u vra në 1998.

Një tabelë rrugore pranë Bastìas me emrat e vendeve në frëngjisht të zhgarravitura, e nënshkruar nga Fronti Nacional Çlirimtar i Korsikës (FLNC).
Luftëtarët e FLNC.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi dhe objektivat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FLNC u krijua nga një bashkim i Ghjustizia Paolina dhe Fronte Paesanu Corsu di Liberazione, dy organizatat më të mëdha të armatosura korsikane . Ishte një degë e partisë politike A Cuncolta Independentista e cila kishte anëtarë në Asamblenë e Korsikës dhe njëfarë mbështetje midis vendasve.

FLNC kreu sulmet e saj të para natën e 4 majit 1976 me 21 bomba që shpërthyen në Ajaccio, Bastia, Sartène, Porto-Vecchio dhe qytete të tjera të Korsikës. [2] Shumica e objektivave ishin ndërtesat publike dhe zyrat e nëpunësve civilë. Më 5 maj, FLNC njoftoi zyrtarisht qënien e saj kur lëshoi një manifest dygjuhësh, i cili gjithashtu mori përgjegjësinë për sulmet e natës së kaluar.

Manifesti përmbante gjashtë kërkesa: [3]

 • Njohja e të Drejtës Kombëtare të popullit të Korsikës.
 • Heqja e të gjitha instrumenteve të kolonializmit francez – përfshirë ushtrinë franceze dhe kolonistët.
 • Ngritja e një qeverie demokratike popullore e cila do të shprehte vullnetin dhe nevojat e popullit korsikan.
 • Konfiskimi i pronave "koloniale".
 • Reforma agrare për të përmbushur aspiratat e fermerëve, punëtorëve dhe intelektualëve dhe për të çliruar vendin nga të gjitha format e shfrytëzimit.
 • E drejta për vetëvendosje e popullit korsikan.

2014 e deri më tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014, [4] organizata njoftoi ndërprerjen e luftës së saj të armatosur, të cilën ata e konfirmuan përsëri në 2016. [5] Megjithatë, një numër grupesh të vogla të shkëputura janë shfaqur deri më tani dhe janë ende aktivë. [6] [7] FLNC paralajmëroi në vitin 2016 se çdo sulm në Korsikë nga ISIL do të përballet me hakmarrje të shpejtë. [8]

 1. ^ Paris tightens grip on Corsican warlords, The Independent, 1 February 1997.
 2. ^ Ramsay, p. 118
 3. ^ Ramsay pgs. 118–119
 4. ^ "Corsican separatists to end military campaign". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Corse: le FLNC dépose les armes". 3 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Un nouveau groupe clandestin revendique des attentats en Corse". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Un groupe clandestin revendique la série d'attentats en Corse". 23 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 7 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Corsican nationalists warn jihadists of tough response - BBC News". BBC News. 28 korrik 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)