Jump to content

Qeveria e Francës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Government of the French Republic
Gouvernement de la République française
Skeda:Government of France logo.svg
Vështrim i përgjithshëm
Themeluar4 October 1958 (Fifth Republic)
ShtetiFrench Republic
DrejtuesiPrime Minister of France
I emëruar ngaPresident of France
Organi kryesorCouncil of Ministers
Përgjegjës përNational Assembly
ShtabiHôtel de Matignon, Paris
Websitegouvernement.fr/en (English)

Qeveria e Francës ( frëngjisht : gouvernement français ), zyrtarisht Qeveria e Republikës Franceze ( Gouvernement de la République française[ɡuvɛʁnəmɑ̃ də la ʁepyblik fʁɑ̃sɛz] ), ushtron pushtetin ekzekutiv në Francë . Ajo përbëhet nga kryeministri, i cili është kreu i qeverisë, si dhe nga ministra të vjetër dhe të rinj. [1] Këshilli i Ministrave, organi kryesor ekzekutiv i qeverisë, u ngulit në Kushtetutë në vitin 1958. Anëtarët e saj takohen çdo javë në Pallatin ElyséeParis . Mbledhjet drejtohen nga Presidenti i Francës, kreu i shtetit, ndonëse mbajtësi i detyrës (Presidenti) nuk është anëtar i qeverisë.

Ministrat më të lartë të qeverisë emërtohen si ministra të shtetit (ministres d'État), të ndjekur në rend protokollar nga ministrat ( ministres ), delegatët e ministrave ( ministres délégués ), ndërsa ministrat e rinj emërohen si sekretarë të shtetit (secrétaires d'État ). . Të gjithë anëtarët e qeverisë, të cilët emërohen nga Presidenti duke ndjekur rekomandimin e Kryeministrit, janë përgjegjës para Asamblesë Kombëtare, dhoma e ulët e Parlamentit francez . Rastet e sjelljes së pahijshme të ministrit gjykohen përpara Gjykatës së Drejtësisë së Republikës (frëngjisht: Cour de Justice de la République).

  1. ^ "A SHORT GUIDE TO THE FRENCH POLITICAL SYSTEM". 19 tetor 2014. Marrë më 5 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)