Languedoc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qeveria e Lengadokut
1229–1791
Flag of Languedoc
Flag
Coat of arms of Languedoc
Coat of arms

Vendndodhja e Languedoc në Francë (1789)
QendraTuluza
DemonimiLengadòc
Historia
Qeveria
 • TipiProvincë
Mbreti i Francës 
• 1682–1715
Luigji XIV
• 1774–1791
Luigji XVI
Qeveria e Lengadokut 
• 1682–1736
Luigj Augusti i Burbonëve
• 1775–1788
Luigj Antoni i Gontaut-Biron
Historia 
• Themeluar më
Formimi i qeverisë 1229
• Shpërbërja e provincës
1791
Paraprirë nga
Pasuar nga
Konteja e Tuluzës
Olt
Tarn-et-Garonne
Avejron
Olt-dhe-Garonë
Lozère
Haute-Loire
Ardèche
Sot pjesë eFrancës

Provinca e Languedoc (;Frëngjisht: [lɑ̃ɡ(ə)dɔk] ,locally [lãᵑɡəˈdɔkə]; Ocitanisht: Lengadòc [ ˌleŋɡɔˈðɔ(k) ] ; Shqip: Lengadoku) është një provincë e dikurshme e Francës . Shumica e territorit të saj tani gjendet në rajonin e sotëm të Ocitanisë në Francën Jugore . Kryeqyteti i saj ishte Tuluza . Ajo kishte një sipërfaqe prej afërsisht 42,700 kilometrash katrorë.

Shtrirja gjeografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeveria e Lengadokut (përfshirë Gjevadanin, Velain dhe Vivarain) midis qeverive të mëparshme të Francës.
Tuluza (1650), kryeqyteti i Lengadokut.
Bazilika Saint-Sernin në Tuluzë, duke shfaqur arkitekturën tipike me tulla rozë të Lengadokut të Epërm.