Concord (New Hampshire)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konkord
Concord
Qytet
noform
Vendndodhja
Konkord is located in SHBA
Konkord
Konkord

Koordinatat: 43°12′24″V 71°32′17″P / 43.20667°V 71.53806°P / 43.20667; -71.53806

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal New Hampshire
Qarku Merrymack
Kryetari i Bashkisë Jim Bouley
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 174,9 km2
Lartësia 88 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 42.695 banorë
Dendësia 244,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1733
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 603
Koordinatat 43° 12′ 24″ Veri

71° 32′ 17″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.concordnh.gov
Vendodhja e Konkordit në Nju Hëmpshër


Concord (shqiptohet: 'konkërd) është kryeqyteti i shtetit të New Hampshire, në Shtetet e Bashkuara. Ai është edhe qendra e qarkut Merrimack. Popullsia e tij ishte 42.695 banorë sipas regjistrimit të vitit 2010.

Konkordi përfshin fshatrat e Penacookut, Konkordit Lindor dhe Konkordit Perëndimor.