Jump to content

Concord (New Hampshire)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Concord
Concord
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 42,695
Faqja zyrtarewww.concordnh.gov
Vendodhja e Konkordit në Nju Hëmpshër


Concord (shqiptohet: 'konkërd) është kryeqyteti i shtetit të New Hampshire, në Shtetet e Bashkuara. Ai është edhe qendra e qarkut Merrimack. Popullsia e tij ishte 42.695 banorë sipas regjistrimit të vitit 2010.

Konkordi përfshin fshatrat e Penacookut, Konkordit Lindor dhe Konkordit Perëndimor.