Lincoln (Nebraska)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Linkoln
Lincoln
Qytet
Njohur si Star City (Qyteti Yll)
noform
Pamje nga Linkoln
Vendndodhja
Linkoln is located in SHBA
Linkoln
Linkoln
Vendodhja e Linkolnit në SHBA

Linkoln is located in Nebraska
Linkoln
Linkoln
Vendodhja e Linkolnit në Nebraska

Koordinatat: 40°48′35″V 96°40′31″P / 40.80972°V 96.67528°P / 40.80972; -96.67528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nebraska
Qarku Lancaster
Kryetari i Bashkisë Chris Beutler
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 234,03 km2
Lartësia 358 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 258.379 banorë
Dendësia 1.119,5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1856
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 402, 531
Aeroporti Eppley Airfield (OMA)
Koordinatat 40° 48′ 35″ Veri

96° 40′ 31″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.lincoln.ne.gov


Lincoln (shqiptohet Linkoln) është kryeqyteti dhe qyteti i dytë më i populluar i shtetit amerikan të Nebraskës. Linkolni është gjithashtu qendra e rrethit Lancaster dhe vendodhja e Universitetit të Nebraskës. Popullsia e Linkolnit është 258.379 (2010).

Rrugë në Linkoln

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Lincoln (Nebraska) – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]