Lincoln (Nebraska)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lincoln
Lincoln
Qytet
Pamje nga Linkoln
Pamje nga Linkoln
Nofkat: 
Star City (Qyteti Yll)
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 258,379
Faqja zyrtarewww.lincoln.ne.gov


Lincoln (shqiptohet Linkoln) është kryeqyteti dhe qyteti i dytë më i populluar i shtetit amerikan të Nebraskës. Linkolni është gjithashtu qendra e rrethit Lancaster dhe vendodhja e Universitetit të Nebraskës. Popullsia e Linkolnit është 258.379 (2010).

Rrugë në Linkoln

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Lincoln (Nebraska) – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]