Omaha, Nebraska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Omaha, Nebraska
Anglisht : City of Omaha
qytet
noform
View of Downtown Omaha from Heartland of America Park
Stema_figuraCity of Omaha flag.jpg
Vendndodhja
Omaha, Nebraska is located in SHBA
Omaha, Nebraska
Omaha, Nebraska

Koordinatat: 41°15′V 96°0′P / 41.250°V 96.000°P / 41.250; -96.000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nebraska
Qarku Douglas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 338.2 km2
 •  tokësore 329.16 km2
 •  ujore 9.04 km2
Lartësia 332 m (m.n.d.)
Popullsia 408958 banorë (2010)
 •  urbane 725,008 (US: 58th) banorë
 •  aglomerati 904,421 (US: 60th) banorë
Dendësia 1242.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1854
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 68022, 68101–68164
Prefiksi 402, 531
Faqja Zyrtare www.cityofomaha.org

Omaha, Nebraska (City of Omaha) është një qytet në qarkun Douglasshtetit federal Nebraska, SHBA. Në Omaha, Nebraska jetojnë 408958 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1242.4 banor/km2 (3217.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 338.2 km2 (130.58 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 332 m (1090 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Omaha, Nebraska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale