Lufta e vitit 1812

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dëmtimi i Kapitolit të Shteteve të Bashkuara pas djegies së Uashingtonit, Isaac Brock i plagosur për vdekje nxit vullnetarët e York-ut në betejën e Queenston Heights, USS Kushtetuta kundër HMS Guerriere, Vdekja e Tecumseh në 1813, Andrew Jackson mposht sulmin britanik në New Orleans në 1815.

Lufta e vitit 1812 (18 qershor 1812 - 17 shkurt 1815) u luftua nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj indigjenë kundër Mbretërisë së Bashkuar dhe aleatëve të saj indigjenë në Amerikën e Veriut Britanike, me pjesëmarrje të kufizuar nga SpanjaFlorida. Filloi kur Shtetet e Bashkuara shpallën luftë më 18 qershor 1812. Megjithëse kushtet e paqes u ranë dakord në Traktatin e Dhjetorit 1814 të Gentit, lufta nuk përfundoi zyrtarisht derisa traktati i paqes u ratifikua nga Kongresi më 17 shkurt 1815.

Tensionet filluan nga dallimet e gjata mbi zgjerimin territorial në Amerikën e Veriut dhe mbështetjen britanike për fiset indigjene amerikane që kundërshtuan vendosjen koloniale të SHBA në Veriperëndimin e Vjetër. Këto u përshkallëzuan në 1807 pasi Marina Mbretërore filloi të zbatonte kufizime më të rrepta në tregtinë amerikane me Francën dhe burrat e grupeve të shtypit që ata pretendonin si subjekte britanike, madje edhe ata me certifikata të nënshtetësisë amerikane. Opinioni në SHBA ishte i ndarë se si të përgjigjeshin, dhe megjithëse shumica në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin votuan për luftë, ata u ndanë në vija të rrepta partiake, me Partinë Demokratike-Republikane në favor dhe Partinë Federaliste kundër. Lajmet për lëshimet britanike të bëra në përpjekje për të shmangur luftën nuk arritën në SHBA deri në fund të korrikut, kohë në të cilën konflikti ishte tashmë në zhvillim e sipër.

Në det, Marina Mbretërore vendosi një bllokadë efektive në tregtinë detare të SHBA-së, ndërsa midis 1812 dhe 1814 rregulltarët britanikë dhe milicia koloniale mposhtën një seri sulmesh amerikane në Kanadanë e Epërme. Abdikimi i Napoleonit në fillim të vitit 1814 i lejoi britanikët të dërgonin trupa shtesë në Amerikën e Veriut dhe Marinën Mbretërore për të përforcuar bllokadën e tyre, duke dëmtuar ekonominë amerikane. Në gusht 1814, negociatat filluan në Gent, me të dyja palët që dëshironin paqen; ekonomia britanike ishte ndikuar rëndë nga embargoja tregtare, ndërsa federalistët mblodhën Konventën e Hartfordit në dhjetor për të zyrtarizuar kundërshtimin e tyre ndaj luftës.

Në gusht 1814, trupat britanike pushtuan Uashingtonin, përpara se fitoret amerikane në Baltimore dhe Plattsburgh në shtator të përfundonin luftimet në veri. Në Shtetet e Bashkuara Juglindore, forcat amerikane dhe aleatët indianë mundën një fraksion anti-amerikan të Creek. Në fillim të vitit 1815, trupat amerikane mposhtën një sulm të madh britanik në New Orleans.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]