Augusta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Augusta
Augusta
Qytet
noform
Vendndodhja
Augusta is located in SHBA
Augusta
Augusta

Koordinatat: 44°18′38″V 69°46′48″P / 44.31056°V 69.78000°P / 44.31056; -69.78000

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Maine
Qarku Kenebek
Kryetari i Bashkisë David C. Curtis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 150.3 km2
Lartësia 20 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 19.136 banorë
Dendësia 134 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1797
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 21401-21405, 21409, 21411-21412
Prefiksi 207
Koordinatat 44° 18′ 38″ Veri

69° 46′ 48″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.augustamaine.gov
Vendodhja e Augustës në Mein

Augusta është kryeqyteti i shtetit amerikan Maine, dhe qendra e rrethit Kennebec. Popullsia e qytetit ishte 18.560 në regjistrimin e vitit 2000, duke e bërë atë të kryeqytetin e tretë më të vogël të shteteve të SHBA-së, pas Montpelier (Vermont) dhe Pierre (South Dakota). Popullsia ka rënë pak, dhe ishte 18.444, sipas një llogaritje të 2009. E vendosur mbi lumin Kennebec, Augusta është vendodhja e Universitetit të Maine në Augusta.