Jump to content

Dakota e Jugut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga South Dakota)
Dakota e Jugut
South Dakota
Dakȟóta itókaga  (Sioux)
Shteti i Dakotës së Jugut
Nofka(t): 
The Mount Rushmore State (official)
Parimet: 
Nën Zotin sundon populli
Himni: "Hail, South Dakota!"
Harta e Shteteve të Bashkuara me Dakota e Jugut South Dakota të theksuar
Harta e Shteteve të Bashkuara me Dakota e Jugut
South Dakota të theksuar
VendiShtetet e Bashkuara
Para shtetësisëTerritori i Dakotës
U pranua në Bashkim2 nëntor 1889 (40-të (shiko tekstin))
KryeqytetiPierre
Qyteti më i madhSioux Falls
Metroja më e madhe dhe zonat urbaneSioux Falls
Qeveria
 • [[Guvernatori i Dakota e Jugut
South Dakota|Guvernatori]]
Kristi Noem (R)
 • [[Guvernatori toger i Dakota e Jugut
South Dakota|Guvernatori toger]]
Larry Rhoden (R)
LegjislaturaLegjislatura e Dakotës së Jugut
 • Dhoma e sipërmeSenati
 • Dhoma e ulëtDhoma e Përfaqësuesve
GjyqësoriGjykata e Lartë e Dakotës së Jugut
Senatorët amerikanJohn Thune (R)
Mike Rounds (R)
Delegacioni i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBADusty Johnson (R) ([[Delegacionet e Kongresit të Shteteve të Bashkuara nga Dakota e Jugut
South Dakota|lista]])
Sipërfaqja
 • Gjithsej77.116[1] sq mi (199.729 km2)
 • Sipërfaqe tokësore75.811 sq mi (196.350 km2)
 • Sipërfaqe ujore1.305 sq mi (3.379 km2)  1.7%
Sipërfaqja vendi17th
Dimensionet
 • Gjatësia380 mi (610 km)
 • Gjerësia210 mi (340 km)
Lartësia mbidetare
2.200 ft (670 m)
Lartësia më e lartë7.244 ft (2.208 m)
Lartësia më e ulët968 ft (295 m)
Popullsia
 (2020)
 • Gjithsej886.667
 • Vendi46th
 • Dendësia11,50/sq mi (4,44/km2)
 • Dendësia vendi46th
 • Të ardhurat mesatare shtëpiake
$56.521[3]
 • Të ardhurat vendi
33-të
Emri i banorëveSouth Dakotan
Gjuha
 • Gjuha zyrtareAnglisht, O'ceti Sakowin[4]
 • Gjuhët e foluraAnglisht, Spanjisht (2.06%), Dakota[5][6] (1.39%), German (1.37%)[7]
Zona kohore
eastern halfUTC−06:00 (Qendrore)
 • Verës (DST)UTC−05:00 (CDT)
western halfUTC−07:00 (Mountain)
 • Verës (DST)UTC−06:00 (MDT)
Shkurtesa USPS
SD
Kodi ISO 3166US-SD
Shkurtesa tradicionaleS.D., S.Dak.
Gjerësia gjeografike42°29′ N to 45°56′ N
Gjatësia gjeografike96°26′ W to 104°03′ W
Faqja zyrtaresd.gov

Dakota e Jugut ( /ʔ dəˈktə/; anglisht: South Dakota, Sioux: Dakȟóta itókaga, shqiptimi [daˈkˣota iˈtokaga]) është një shtet në rajonin qendror verior të Shteteve të Bashkuara. Është gjithashtu pjesë e Rrafshinave të Mëdha. Dakota e Jugut është emëruar pas fiseve amerikane vendase Lakota dhe Dakota Sioux, të cilët përbëjnë një pjesë të madhe të popullsisë me nëntë rezerva aktualisht në shtet dhe kanë dominuar historikisht territorin. Dakota e Jugut është e shtatëmbëdhjeta më e madhe për nga sipërfaqja, por e pesta më pak e populluar dhe e pesta më pak e populluar nga 50 Shtetet e Bashkuara. Si pjesa jugore e ish-Territorit të Dakotës, Dakota e Jugut u bë një shtet më 2 nëntor 1889, njëkohësisht me Dakotën e Veriut. Ata janë shtetet e 39-të dhe të 40-të të pranuara në bashkim; Presidenti Benjamin Harrison i ngatërroi dokumentet e shtetësisë përpara se t'i nënshkruante ato, në mënyrë që askush të mos mund të thoshte se cili u bë shtet i pari.[8] Pierre është kryeqyteti i shtetit, dhe Sioux Falls, me një popullsi prej rreth 187,200,[9] është qyteti më i madh i Dakotës së Jugut.

Dakota e Jugut kufizohet me shtetet e Dakotës së Veriut (në veri), Minesota (në lindje), Iowa (në juglindje), Nebraska (në jug), Wyoming (në perëndim) dhe Montana (në veriperëndim). Shteti është i ndarë nga lumi Missouri, duke e ndarë Dakotën e Jugut në dy gjysma të dallueshme gjeografikisht dhe shoqërore, të njohura për banorët si "Lumi Lindor" dhe "Lumi Perëndimor".[10]

Dakota Jugore Lindore është shtëpia e shumicës së popullsisë së shtetit dhe toka pjellore e zonës përdoret për të rritur një sërë kulturash. Në perëndim të lumit Missouri, blegtoria është aktiviteti mbizotërues bujqësor dhe ekonomia është më e varur nga turizmi dhe shpenzimet e mbrojtjes. Shumica e rezervimeve amerikane vendase janë në Lumin Perëndimor. Black Hills, një grup malesh të ulëta të mbuluara me pisha, të shenjta për Sioux, është në pjesën jugperëndimore të shtetit. Mount Rushmore, një destinacion kryesor turistik, është atje. Dakota e Jugut ka një klimë të butë kontinentale, me katër stinë të dallueshme dhe reshje që variojnë nga mesatarja në lindje deri në gjysmë të thatë në perëndim. Ekologjia e shtetit përmban specie tipike të një biome të livadheve të Amerikës së Veriut.

Njerëzit kanë banuar në këtë zonë për disa mijëvjeçarë, me Sioux duke u bërë dominues në fillim të shekullit të 19-të. Në fund të shekullit të 19-të, vendbanimet evropiano-amerikane u intensifikuan pas një vrull ari në Black Hills dhe ndërtimin e hekurudhave nga lindja. Shkelja e minatorëve dhe kolonëve shkaktoi një sërë luftërash indiane, duke përfunduar me Masakrën në Wounded Knee më 1890. Ngjarjet kryesore në shekullin e 20 përfshinin Dust Bowl dhe Depresionin e Madh, rritjen e shpenzimeve federale gjatë viteve 1940 dhe 1950 për bujqësinë dhe mbrojtjen, dhe një industrializim të bujqësisë që ka reduktuar bujqësinë familjare.

Ndërsa disa demokratë kanë përfaqësuar Dakotën e Jugut për mandate të shumta në të dy dhomat e Kongresit, qeveria e shtetit kontrollohet kryesisht nga Partia Republikane, të emëruarit e së cilës kanë mbajtur Dakotën e Jugut në secilën nga 13 zgjedhjet e fundit presidenciale. E mbizotëruar historikisht nga një ekonomi bujqësore dhe një mënyrë jetese rurale, Dakota e Jugut kohët e fundit ka kërkuar të diversifikojë ekonominë e saj në zona për të tërhequr dhe mbajtur banorët. Historia dhe karakteri rural i Dakotës së Jugut ende ndikojnë fuqishëm në kulturën e shtetit.


Njerëzit kanë jetuar në atë që sot është Dakota e Jugut për disa mijëra vjet. Banorët e parë ishin gjuetarë-mbledhës paleoindianë dhe u zhdukën nga zona rreth vitit 5000 para epokës sonë.[11] Midis 500 p.e.r. dhe 800 e.r., një popull gjysmë nomad i njohur si Ndërtuesit e Tumave jetonte në Dakotën e Jugut qendrore dhe lindore. Në shekullin e 14-të, ndodhi Masakra Crow Creek, në të cilën disa qindra burra, gra dhe fëmijë u vranë pranë lumit Missouri.[12]

Deri në vitin 1500, Arikara (ose Ree) ishte vendosur në pjesën më të madhe të luginës së lumit Missouri.[13] Kontakti evropian me këtë zonë filloi në vitin 1743, kur vëllezërit LaVérendrye eksploruan rajonin. Grupi LaVérendrye varrosi një pjatë pranë vendit të Pierre moderne, duke pretenduar rajonin për Francën si pjesë të Luizianës së madhe.[14] Në vitin 1762 i gjithë rajoni u bë pjesë e [[Luiziana (Spanja e Re)|Luizianës spanjolle}} deri në vitin 1802.[15][16] Nga fillimi i shekullit të 19-të, Sioux kishin zëvendësuar kryesisht Arikara si grupi dominues në zonë.[17]

Në vitin 1803, Shtetet e Bashkuara blenë Territorin e Luizianës, një zonë që përfshinte pjesën më të madhe të Dakotës së Jugut, nga Napoleon Bonaparte dhe Presidenti Thomas Jefferson organizoi ekspeditën e Lewis dhe Clark për të eksploruar rajonin.[18] Në vitin 1817, në Fort Pierre të sotëm u ngrit një post amerikan për tregtimin e leshit, duke filluar vendbanimin e vazhdueshëm amerikan të zonës.[19] Në vitin 1855, ushtria amerikane bleu Fort Pierre, por e braktisi atë më 1857 në favor të Fort Randall në jug.[19] Zgjidhjet nga amerikanët dhe evropianët në këtë kohë po rriteshin me shpejtësi, dhe më 1858 Yankton Sioux nënshkroi Traktatin e vitit 1858, duke ia lëshuar pjesën më të madhe të Dakotës Jugore të sotme lindore Shteteve të Bashkuara.[20]

Deadwood, si shumë qyteza tjera të Black Hills, u themelua pas zbulimit të arit.

Spekulatorët e tokës themeluan dy nga qytetet më të mëdha të Dakotës Jugore lindore të sotme: Sioux Falls më 1856[21] dhe Yankton më 1859.[22] Në vitin 1861, Territori i Dakotës u krijua nga qeveria e Shteteve të Bashkuara (kjo përfshinte fillimisht Dakotën e Veriut, Dakotën e Jugut dhe pjesë të Montanës dhe Wyoming).[23] Vendbanimi i zonës, kryesisht nga njerëz nga Shtetet e Bashkuara lindore, si dhe nga Evropa perëndimore dhe veriore, u rrit me shpejtësi,[24] veçanërisht pas përfundimit të një lidhjeje hekurudhore lindore me Yankton në 1873.[25]

Në 1874, ari u zbulua në Black Hills gjatë një ekspedite ushtarake të udhëhequr nga George A. Custer[26][27] dhe minatorët dhe eksploruesit filluan të hynin ilegalisht në tokën e premtuar Lakota. Ekspedita e Custerit u zhvillua pavarësisht nga fakti se Sioux iu dha e gjithë gjysma perëndimore e Dakotës së Jugut së sotme (Lumi Perëndimor) më 1868 nga Traktati i Laramie si pjesë e Rezervimit të Madh Sioux.[28] Sioux refuzoi të jepte të drejta minerare ose tokë në Black Hills dhe lufta shpërtheu pasi SHBA dështoi të ndalonte minatorët dhe kolonët e bardhë të hynin në rajon.[29] Përfundimisht, SHBA-të fituan dhe e ndanë Rezervimin e Madh të Sioux në pesë rezerva, duke e vendosur Lakotën atje. Në vitin 1980, Gjykata e Lartë dhe Kongresi urdhëruan kompensim, por Lakota ende refuzon ta pranojë atë, duke këmbëngulur në kthimin e tokës së tyre.[30]

Një korrje në Dakotën e Jugut, 1898

Një popullsi në rritje në Territorin e Dakotës shkaktoi pakënaqësi politike midis banorëve të territorit verior dhe jugor, me gjysmën jugore që ishte gjithmonë më e populluar. Pas zhvendosjes së kryeqytetit territorial nga Yankton në Bismarck në pjesën veriore, thirrjet për ndarjen e territorit u shtuan. Përfundimisht, në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1887, banorët e Territorit të Dakotës votuan për ndarjen, kështu që ajo u nda përgjysmë dhe Presidenti Benjamin Harrison nënshkroi shpalljet duke pranuar zyrtarisht Dakotën e Jugut dhe Dakotën e Veriut në bashkim më 2 nëntor 1889.[31][32][33][34] Harrison i kishte ngatërruar letrat për t'u errësuar cili u nënshkrua i pari dhe urdhri mbeti i paregjistruar.

Më 29 dhjetor 1890, Masakra në Wounded Knee ndodhi në rezervatin Indian të Pine Ridge. I përmendur zakonisht si konflikti i fundit i madh i armatosur midis Shteteve të Bashkuara dhe kombit Lakota Sioux, masakra rezultoi në vdekjen e të paktën 146 Sioux, shumë prej tyre gra dhe fëmijë.[35] 31 ushtarë amerikanë u vranë gjithashtu në konflikt.[35]

Gjatë viteve 1930, disa kushte ekonomike dhe klimatike u kombinuan me rezultate katastrofike për Dakotën e Jugut. Mungesa e reshjeve, temperaturat jashtëzakonisht të larta dhe teknikat e papërshtatshme të kultivimit krijuan atë që njihej si Dust Bowl në Dakotën e Jugut dhe në disa shtete të tjera fushore. Dheu pjellor u hodh në erë nga stuhitë masive të pluhurit dhe disa korrje u shkatërruan plotësisht.[36] Përvojat e Dust Bowl, së bashku me mbylljet e bankave lokale dhe efektet e përgjithshme ekonomike të Depresionit të Madh, rezultuan në largimin e shtetit nga shumë Dakotanë të Jugut. Popullsia e Dakotës së Jugut ra me më shumë se 7% midis 1930 dhe 1940.[37]

Stabiliteti ekonomik u kthye me hyrjen e SHBA në Luftën e Dytë Botërore më 1941, kur kërkesa për produktet bujqësore dhe industriale të shtetit u rrit ndërsa kombi u mobilizua për luftë.[38] Në vitin 1944, Plani Pick–Sloan u miratua si pjesë e Aktit të Kontrollit të Përmbytjeve të vitit 1944 nga Kongresi i SHBA-së, duke rezultuar në ndërtimin e gjashtë digave të mëdha në lumin Missouri, katër prej të cilave janë të paktën pjesërisht në Dakotën e Jugut.[39] Kontrolli i përmbytjeve, hidroelektriciteti dhe mundësitë rekreative si lundrimi me varkë dhe peshkimi ofrohen nga digat dhe rezervuarët e tyre.[39]

Në dekadat e fundit, Dakota e Jugut është transformuar nga një shtet i dominuar nga bujqësia në një shtet me një ekonomi më të larmishme. Industria e turizmit është rritur ndjeshëm që nga mesi i shekullit të njëzetë, me kodrat e zeza duke u bërë më të rëndësishme si destinacion. Industria e shërbimeve financiare filloi të rritet edhe në shtet, me Citibank duke lëvizur operacionet e saj me karta krediti nga Nju JorkuSioux Falls më 1981, një lëvizje që është ndjekur nga disa kompani të tjera financiare. Dakota e Jugut ishte shteti i parë që eliminoi kufijtë e normave të interesit.[40]

Pavarësisht rritjes së popullsisë së shtetit dhe zhvillimit ekonomik të kohëve të fundit, shumë zona rurale kanë qenë duke luftuar gjatë 50 viteve të fundit me popullsi në rënie në nivel lokal dhe emigrimin e të rinjve të arsimuar në qytete më të mëdha të Dakotës së Jugut, si Rapid City ose Sioux Falls, ose në shtete të tjera.[41] Mekanizimi dhe konsolidimi i bujqësisë ka kontribuar shumë në rënien e numrit të fermave më të vogla familjare dhe në sfidat ekonomike dhe demografike që rezultojnë me të cilat përballen qytetet rurale.[42] Megjithatë, shteti shpesh renditet lart për mënyrën e tij të jetesës dhe indeksi i mirëqenies së Gallup në 2018 e quajti Dakotën e Jugut shtetin më të lumtur dhe më të shëndetshëm në Shtetet e Bashkuara.[43]


Dakota e Jugut është në veri-qendrën e Shteteve të Bashkuara dhe konsiderohet një pjesë e Midwestern nga Zyra e Regjistrimit të SHBA-së;[44] është gjithashtu pjesë e rajonit të Rrafshnaltës së Madhe. Kultura, ekonomia dhe gjeografia e Dakotës së Jugut]] perëndimore kanë më shumë të përbashkëta me Perëndimin sesa me Midwest.[10][45] Dakota e Jugut ka një sipërfaqe gjithsej prej 77,116 miljesh katrorë (199,730 km2), duke e bërë shtetin të 17-tin më të madh në Bashkim.[1]

Black Elk Peak, i quajtur më parë Harney Peak, me një lartësi prej 7,242 ft (2,207 m), është pika më e lartë e shtetit, ndërsa vija bregdetare e Big Stone Lake është më e ulta, me një lartësi prej 966 ft (294 m).[2] Dakota e Jugut kufizohet në veri me Dakotën e Veriut; në jug nga Nebraska; në lindje nga Iowa dhe Minesota; dhe në perëndim nga Wyoming dhe Montana. Qendra gjeografike e SHBA-së është 17 milje (27 km) në perëndim të Castle Rock në Butte County.[2] Poli kontinental i Amerikës së Veriut i paarritshmërisë është midis Allen dhe Kyle, 1,024 mi (1,648 km) nga vija bregdetare më e afërt.[46]

Lumi Missouri është lumi më i madh dhe më i gjatë në shtet. Lumenjtë e tjerë të mëdhenj të Dakotës së Jugut përfshijnë lumenjtë Cheyenne, James, Big Sioux, dhe White. Dakota e Jugut Lindor ka shumë liqene natyrore, kryesisht të krijuara nga periudhat e akullnajave. Për më tepër, digat në lumin Missouri krijojnë katër rezervuarë të mëdhenj: Liqeni Oahe, Liqeni Sharpe, Liqeni Francis Case, dhe Liqeni Lewis dhe Clark.

 1. ^ a b "State Area Measurements (2010)" (në anglisht). U.S. Census. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2018. Marrë më 26 mars 2015.
 2. ^ a b c d "Elevations and Distances in the United States" (në anglisht). Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara. 2001. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2013. Marrë më 19 janar 2016.
 3. ^ "Median Annual Household Income". The Henry J. Kaiser Family Foundation (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 9 dhjetor 2016.
 4. ^ "South Dakota recognizes official indigenous language" (në anglisht). 25 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2020. Marrë më 26 mars 2019.
 5. ^ "South Dakota recognizes official indigenous language" (në anglisht). Argus Leader. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2020. Marrë më 26 mars 2019.
 6. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2019. Marrë më 9 korrik 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ Modern Language Association: MLA Language Map Arkivuar 2 maj 2021 tek Wayback Machine (bazuar në të dhënat e regjistrimit të vitit 2010)
 8. ^ Mark Stein, "How the States Got Their Shapes," Smithsonian Books/Harper Collins, 2008 p. 256
 9. ^ "Sioux Falls Population Grows to Estimated 187,200" (në anglisht). City of Sioux Falls. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2020. Marrë më 13 mars 2019.
 10. ^ a b Hasselstrom, pp. 2–4.
 11. ^ Schell, p. 15.
 12. ^ Deloria and Neal (eds.), p. 161.
 13. ^ Schell, pp. 16–18.
 14. ^ Schell, pp. 28–29.
 15. ^ "Louisiana Purchase—History, Facts, & Map" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2015. Marrë më 31 dhjetor 2014.
 16. ^ "Spanish Colonial Louisiana—Know Louisiana" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2014.
 17. ^ Schell, pp. 18–21.
 18. ^ Thompson (ed.), pp. 56–57.
 19. ^ a b "Chronology of South Dakota History" (në anglisht). South Dakota Historical Society. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2007. Marrë më 3 shtator 2007.
 20. ^ Thompson (ed.), pp. 69–71.
 21. ^ Schell, pp. 72–73.
 22. ^ Schell, p. 72.
 23. ^ "Dakota Territory" (në anglisht). State Historical Society of North Dakota. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2016. Marrë më 30 janar 2016.
 24. ^ Schell, pp 168–170.
 25. ^ Schell, p. 113.
 26. ^ Schell, p. 129.
 27. ^ Schell, pp. 140–144.
 28. ^ Thompson (ed.), p. 90.
 29. ^ Schell, p. 129; pp. 133–39.
 30. ^ Thompson (ed.), p. 529.
 31. ^ "Now You Know: Why Are There Two Dakotas?". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2022. Marrë më 7 prill 2022.
 32. ^ "Moving Toward Statehood | North Dakota Studies" (në anglisht). 17 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 2015-10-17. Marrë më 7 prill 2022.
 33. ^ Schell, p. 222.
 34. ^ Thompson (ed.), pp. 115–116.
 35. ^ a b Schell, pp. 304–305.
 36. ^ "Drought in the Dust Bowl Years" (në anglisht). National Drought Mitigation Center. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2007. Marrë më 4 prill 2007.
 37. ^ "Population of Counties by Decennial Census: 1900 to 1990" (në anglisht). United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2008. Marrë më 14 dhjetor 2008.
 38. ^ Schell, pp. 317–320.
 39. ^ a b Schell, pp. 323–325.
 40. ^ Hetland, Cara. Sioux Falls 25 years after Citibank's arrival. Publicradio.org Arkivuar 22 shkurt 2011 tek Wayback Machine Minnesota Public Radio. February 24, 2006. (accessed March 23, 2007)
 41. ^ "Sweeping out the Plains" (në anglisht). aliciapatterson.org. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2007. Marrë më 5 prill 2007.
 42. ^ Thompson (ed.), pp. 542–549.
 43. ^ "South Dakota: Home to the happiest, healthiest people". SiouxFalls.Business (në anglisht). 14 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2020. Marrë më 27 nëntor 2020.
 44. ^ Census Regions and Divisions of the United States Arkivuar dhjetor 19, 2017, tek Wayback Machine, U.S. Census Bureau. Retrieved January 19, 2016.
 45. ^ Johnson, Dirk. Gold Divides Dakotans as River Did NYtimes.com Arkivuar korrik 28, 2020, tek Wayback Machine The New York Times. October 9, 1988. (accessed February 14, 2008)
 46. ^ Garcia-Castellanos, D.; U. Lombardo (2007). "Poles of Inaccessibility: A Calculation Algorithm for the Remotest Places on Earth" (PDF). Scottish Geographical Journal (në anglisht). 123 (3): 227–233. doi:10.1080/14702540801897809. S2CID 55876083. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 qershor 2014.