Hidroelektriciteti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Three Gorges Dam në Kinën Qendrore është diga që prodhon më shumë energji në botë.

Hidroelektriciteti është termi që i referohet elektricitetit të prodhuar nga hidroenergjia; prodhimi i energjisë elektrike nëpërmjet përdorimit të forcës gravitacionale të rënies apo rrjedhjes së ujit. Kjo është forma më e përdorur gjerësisht e energjisë së ripërtëritshme duke përbërë 16 për qind të prodhimit të energjisë elektrike globale – 3,427 terawatt-orë të prodhimit të elektricitetit në vitin 2010 [1], dhe pritet të rritet rreth 3.1% çdo vit për 25 vitet e ardhshme.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metodat e gjenerimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madhësia, llojet dhe kapacitetet të hidrocentraleve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Worldwatch Institute (janar 2012). "Rritet përdorimi dhe kapaciteti i Hidroenergjisë botërore". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2014. Marrë më 24 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]