Black Hills

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Imazhi satelitor me hartë të relievit të Black Hills në perëndim të Dakotës së Jugut
Xhorxh Uashington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt dhe Abraham Linkoln

Black Hills (Lakota: Ȟe Sápa, Cheyenne: Moʼȯhta-voʼhonáaeva, Hidatsa: awaxaawi shiibisha [1]) janë një varg malor i izoluar që ngrihet nga Rrafshinat e Mëdha të Amerikës së Veriut në perëndim të Dakotës së Jugut dhe që shtrihet në Wyoming, Shtetet e Bashkuara [2]. Maja Elk e Zezë, e cila ngrihet në lartësinë prej 7,244 feet (2,208 m), është maja më e lartë e masivit.[3]. Black Hills është i njohur mali Rushmare ku ndodhet monumenti me 4 figura të presidentëve më të shquar te SHBA-ve: Xhorxh Uashington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt dhe Abraham Linkoln.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hidatsa Lessons Vocab2". Hidatsa Language Program. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2013. Marrë më 23 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Black Hills". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Black Elk". NGS data sheet. U.S. National Geodetic Survey. Marrë më 2011-05-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)