Sioux Falls, South Dakota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sioux Falls, South Dakota
Anglisht : Sioux Falls, South Dakota
qytet
noform
Downtown Sioux Falls, near the intersection of 10th St. and Phillips Ave.
Stema_figura
Vendndodhja
Sioux Falls, South Dakota is located in SHBA
Sioux Falls, South Dakota
Sioux Falls, South Dakota

Koordinatat: 43°32′11″V 96°43′54″P / 43.53639°V 96.73167°P / 43.53639; -96.73167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal South Dakota
Qarku Minnehaha, Lincoln
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 190.29 km2
 •  tokësore 188.97 km2
 •  ujore 1.32 km2
Lartësia 448 m (m.n.d.)
Popullsia 153888 banorë (2010)
 •  urbane 156,777 (US: 212th) banorë
 •  aglomerati 243,513 (US: 188th) banorë
Dendësia 814.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Central-6
Verore Central-5
Kodi Postal 571XX
Prefiksi 605
Koordinatat 43° 32′ 11″ Veri

96° 43′ 54″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.siouxfalls.org

Sioux Falls, South Dakota (Sioux Falls, South Dakota) është një qytet në qarkun Minnehaha, Lincolnshtetit federal South Dakota, SHBA. Në Sioux Falls, South Dakota jetojnë 153888 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 814.4 banor/km2 (2109.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 190.29 km2 (73.47 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 448 m (1470 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sioux Falls, South Dakota – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale