Bismarck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bismark
Bismarck
Qytet
noform
Vendndodhja
Bismark is located in SHBA
Bismark
Bismark

Koordinatat: 46°48′48″V 100°46′44″P / 46.81333°V 100.77889°P / 46.81333; -100.77889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal North Dakota
Qarku Burleigh
Kryetari i Bashkisë John Warford
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 80,89 km2
Lartësia 514 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 61.272 banorë
Dendësia 766,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1872
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 58501-58507
Prefiksi 701
Koordinatat 46° 48′ 48″ Veri

100° 46′ 44″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.bismarck.org

Bismarck është kryeqyteti i shtetit North DakotaSHBA-së dhe qendra e qarkut Burleigh. Ai është qyteti i dytë më i populluar në Dakotën e Veriut pas Fargos. Popullsia e qytetit ishte 61.272 në regjistrimin e vitit 2010. Bismarku u themelua në vitin 1872 dhe ka qenë kryeqyteti i Dakotës së Veriut që kur ajo u anëtarësua në SHBA në vitin 1889.