Jump to content

Bismarck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bismarck
Bismarck
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 61,272
{{{postal_code_type}}}
58501-58507
Faqja zyrtarewww.bismarck.org

Bismarck është kryeqyteti i shtetit North DakotaSHBA-së dhe qendra e qarkut Burleigh. Ai është qyteti i dytë më i populluar në Dakotën e Veriut pas Fargos. Popullsia e qytetit ishte 61.272 në regjistrimin e vitit 2010. Bismarku u themelua në vitin 1872 dhe ka qenë kryeqyteti i Dakotës së Veriut që kur ajo u anëtarësua në SHBA në vitin 1889.