Dakota e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga North Dakota)
Jump to navigation Jump to search
Dakota e Veriut
North Dakota
Ndërtesa e Parlamentit të Dakotës së Veriut
Ndërtesa e Parlamentit të Dakotës së Veriut
Flamuri i Dakota e Veriut
Nicknames: 
Peace Garden State
Location of Dakota e Veriut
Popullsia
 • Total(2.012) 699,628
Faqja zyrtarewww.nd.gov

North Dakota (ND; sqt. Dakota e veriut) është një nga 50 Shtetet e SHBA-së. North Dakota shtrihet në veri të SHBA-së, në kufi me Kanadanë.

North Dakota ka një sipërfaqe prej 183.119 km² dhe një popullsi prej 640.000 banor (95 % të bardhë, 4 % indianë dhe 1 % të tjerë). Kryeqyteti është Bismarck.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.