Fargo, North Dakota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fargo
Qytet
Motoja "Porta në Perëndim"
noform
Vendndodhja
Fargo is located in SHBA
Fargo
Fargo

Koordinatat: 46°52′38″V 96°47′22″P / 46.87722°V 96.78944°P / 46.87722; -96.78944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal North Dakota
Qarku Cass
Kryetari i Bashkisë Tim Mahoney
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 126.44 km2
 •  tokësore 126.44 km2
Lartësia 274 m (m.n.d.)
Popullsia 120,762 banorë
 •  urbane 205,161 banorë
 •  aglomerati 238,124 banorë
Dendësia 830 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1871
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 58102-58109, 58121-58122, 58124-58126
Prefiksi 701
Koordinatat 46° 52′ 38″ Veri

96° 47′ 22″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.fargond.gov

Fargo është qytet dhe zyrë qendroreCassshtetin federalDakotës së Veriut. Sipas vitit 2016, popullsia e Fargos ishte 120,762, duke u bërë qyteti i 229-të më i popullarizuar në Shteteve të Bashkuara.[1] Në vitin 2014, magazina Forbes e rradhiti në vendin e katërt si qyteti më i shpejtë në rritje në SHBA.[2] Fargo është qendra kulturore, arsimore, shëndetësore dhe industriale për Minnesotën veriperëndimore.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperaturat në stinën e dimrit janë nën −17.8 °C dhe nganjëherë bien në −28.9 °C. Stina e pranverës dhe vjeshtës janë të shkurtëra. Verërat kanë stuhi të shpeshta dhe arrijnë deri në 32 °C. Temperaturat ekstreme kanë kaluar nga -44 °C më 8 janar 1887 në 46 °C më 6 korrik 1936.

Lista e kryetarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandati Kryetari
1875–1876 George Egbert
1876–1877 Evan S. Tyler
1877–1880 George Egbert
1880–1882 Jasper B. Chapin
1882–1883 William A. Kindred
1883–1885 Woodford A. Yerxa
1885–1886 John A. Johnson
1886–1887 Charles Scott
1887–1888 Alanson W. Edwards
1888–1890 Seth Newman
1890–1892 Wilbur F. Ball
1892–1894 Emerson H. Smith
1894–1896 Wilbur F. Ball
1896–1902 John A. Johnson
1902–1904 William D. Sweet
1904–1906 Aurelius L. Wall
1906–1907 John A. Johnson
1907–1910 Peter Elliott
1910–1912 Vernon R. Lovell
1912–1913 William D. Smith
1913–1917 Henry F. Emery
1917–1921 Alex Stern
1921–1925 Hamilton W. Geary
1925–1929 John H. Dahl
1929–1933 Alf T. Lynner
1933–1946 Fred O. Olsen
1946–1950 Charles A. Dawson
1950–1954 Murray A. Baldwin
1954–1974 Herschel Lashkowitz (mandati më i gjatë në historinë e Fargos).
1974–1978 Richard A. Hentges
1978–1994 Jon Lindgren (mandati i dytë më i gjatë në historinë e Fragos).
1994–2006 Bruce Furness
2006–2014 Dennis Walaker
2014-2015 Dr. Timothy Mahoney (i përkohshëm)[3]
2015–Present Dr. Timothy Mahoney[4]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Fargos ka rritje në ekonomi në ushqim, prodhim, teknologji, arsim të lartë dhe shëndetësi. Sipas magazinës Frabes, Fargo ishte rradhitur si qyteti më i mirë i vogël për ta filluar biznesin ose karrierën.[5]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2010 Census Redistricting Data (Public Law 94-171) Summary File – Place". American FactFinder. United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 27 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kotkin, Joel (3 shtator 2014). "America's Fastest-Growing Small Cities". Forbes. Marrë më 2014-09-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.mprnews.org/story/2015/04/29/bcst-tim-mahoney
  4. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2006. Marrë më 18 nëntor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Best Small Places For Business And Careers: #1 Fargo ND - Forbes.com". Forbes. 23 korrik 2014. Marrë më 2014-09-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)