Jump to content

Martin, Sllovakia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martin, Sllovakia
Qytet
Qendra historike
Qendra historike
Popullsia
 • Gjithsej55.332
{{{postal_code_type}}}
036 01
TargatMT
Faqja zyrtarewww.martin.sk

Martin është qytet në veri të Sllovakisë, ndodhet mes maleve Malá Fatra dhe Veľká Fatra, afër qytetit Žilina. Sipas vitit 2016, popullsia e qytetit është 55,332, duke u bërë qyteti i tetë më i madh në Sllovaki.

Martin ka klimë kontientale me katër stinë të vitit. Karakterizohet me verëra të nxehta dhe dimëra të ftohta. Temperatura mesatare e vitit është rreth 7 °C dhe rreshjet mesatare të vitit është 750–860 mm. Në muajin qershor bie më së shumti shi. Mbulimi i borë zgjatë 60 deri në 80 ditë.

Martin ka 55,332 banorë (31 dhjetor 2016). Sipas regjistrimit më 2001, 94.9% të banorë ishin sllovakë, 1.6% çekë, 0.5% rumunë, dhe 0.2% hungarezë. S i përket fesë; 44.1% ishin katolikë romakë, 31.2% ishin pa përkatësi fetare dhe 17.2% ishin luteran.[1]

Sipas regjistrimit më 2011, 81.7% e banorëve ishin sllovakë, 1.0% çekë, 0.09% rumunë, and 0.2% hungarezë dhe 16.2% nuk kanë përmendur nacionalitetin e tyre. Sa i përket fesë; 34.3% ishin kaotlikë romakë, 28.3% pa përkatësi fetare, 21.1% nuk kanë përmendur përkatësinë e tyre fetare dhe 13.2% luteran.

Fakulteti i Mjekësisë Jessenius është një nga tre shkollat mjekësore në Sllovaki. Deri në 5000 studenta norvegjezë dhe 100 studenta islandezë studiojnë mjekësinë në këtë fakultet. Është duke u planifikuar të ndërtohet shkollë të larta afër sheshit kryesor. Shkolla do të emërohet pas Andrej Hlinka, ish-politikanë sllovakë.[2]

  1. ^ "Municipal Statistics". Statistical Office of the Slovak republic. Arkivuar nga origjinali më 2008-01-11. Marrë më 2008-01-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prehľad základných škôl v školskom roku 2006/2007" (PDF). Ústav informácií a prognóz školstva. 2006. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 korrik 2007. Marrë më 2008-03-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ http://www.martin.sk/fargo/d-30834/p1=20634
  4. ^ "Kalisz Official Website - Twin Towns". . Arkivuar nga origjinali më 2011-09-25. Marrë më 2008-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) © 2005-2008 Urząd Miejski Kalisz}}