Pierre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pier
Anglisht : Pierre
Qytet
noform
Ndërtesa e Parlamentit të Dakotës së Jugut në Pier
Vendndodhja
Pier is located in SHBA
Pier
Pier

Koordinatat: 44°25′5″V 100°20′11″P / 44.41806°V 100.33639°P / 44.41806; -100.33639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Dakota e Jugut
Qarku Hughes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33.85 km2
Lartësia 442 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 13,646 banorë
Dendësia 403.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1880
Kodi Postal 57501
Prefiksi 605
Koordinatat 44° 25′ 5″ Veri

100° 20′ 11″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.pierre.sd.gov
Vendodhja e Pier në Dakotën e Jugut

Pierre (shqiptohet: pier)është kryeqyteti i shtetit South DakotaSHBA-së dhe qendra e qarkut Hughes. Popullsia e tij ishte 13.646 banorë në regjistrimin e vitit 2010. I themeluar në vitin 1880 mbi lumin Misuri, Pierre ka qenë kryeqyteti i Dakotës së Jugut që kur ajo iu bashkua SHBA-së më 11 nëntor 1889, i zgjedhur për vendndodhjen e tij në qendrën gjeografike të shtetit.