Charlotte (North Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sharlot
Anglisht : Charlotte
Qytet
Njohur si The Queen City
noform
Clockwise: Uiversiteti i KV Sharlot, Qendra "Harvey B. Gantt" për Arts + Culture të Afrikan-Amerikanëve , Qendra Duke Energji, Qendra e qytetit, Kisha "First Presbyterian", Biblioteka Kryesore e Sharlotës, and ndërtesa e garave të makinave NASCAR.
Vendndodhja
Sharlot is located in SHBA
Sharlot
Sharlot

Koordinatat: 35°13′37″V 80°50′36″P / 35.22694°V 80.84333°P / 35.22694; -80.84333

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Veriut
Rrethi Meklenburg
Kryetari i Bashkisë Anthony Foxx
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 771 km2
Lartësia 229 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 751.087 banorë
Dendësia 948,67 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1755
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 28xxx
Prefiksi 704, 980
Koordinatat 35° 13′ 37″ Veri

80° 50′ 36″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.charmeck.gov
Charlotte, North Carolina (2019)

Charlotte (shqip Sharlot) është qyteti më i madh në shtetin amerikan të Karolinës së Veriut dhe qendra e qarkut Meklenburg.