Jump to content

Xhins-i

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stofi xhins ("Jeans")

Xhins-at, (nga angl.: Jean në kuptimin tekstil pambuku, sipas Jene-së (apo Genua) angleze), ndër të tjera të njohura edhe si "blue-jeans" (xhinsa të kaltërta), janë pantollona të kaltërta, e të ngushta që kapen për trup, si dhe veshje tjera të krijuara nga ky material i pambukut, si p.sh.: fustani xhins, veshtjet xhins që me një fjalë krijuan modën xhins.

Për herë të parë kjo veshje u përdor nga gjurmuesit e arit në vitetet e arit në Amerikë e pastaj për shkak të fortësisë së materialit kjo lloj veshje u bë simbol i veshjes së farmerëve amerikanë. Pas viteve 60-ta, veshjet më të dëshiruara nga të rinjtë e shekullit XX-të, e në vonë (duke u futur në përodim edhe në ngjyra të tjera) , për të gjitha moshat (Levi Strauss Co).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]