Jump to content

Hudhra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bima hudhër.

Hudhra (Allium sativum L.) është bimë barishtore njëvjeçare me kërcell e me gjethe si të preshit, që bën në tokë një kokë me thelpinj të bashkuar, ka erë të fortë e të djeg. Përdoret si ushqim ose si bimë mjekësore.

Përbërësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hudhra është një prej produkteve më të pasura me vitamina, karbohidrate dhe vitaminë C. Hudhra e thatë përmban rreth 58 përqind insulinë. Një kilogram hudhër jep 1300 kalori. Ajo është e pasur me kripëra të kalciumit, jodit dhe sulfurit

Një kokërr hudhër dhe dy thelpinj.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]