Jump to content

Preshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Preshi
Allium porum
Allium porum
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Asparagales
Familja: Alliaceae
Grupi: Allium
Allium porum

Shiko Lista

Preshi ( lat. Allium porum L.) i njohur edhe si : pras (Shqipër e Veriut), purri (Vuthaj, Rugovë) është bimë që klasifikohet në familjen Alliaceae. Preshi është perime e ngjashme me qepën, me kërcell të gjatë e fletë-fletë, me gjethe të lugëta e të gjata si shpatë, që mbillet në kopshte e ara dhe përdoret për ushqim. Preshi ka ngjyrë të gjelbër të hapur.

2. Presh i egër (presh gjarpri) bot. bimë barishtore shumëvjeçare, me kërcell të shkurtër e me gjethe si të preshit, që rritet zakonisht nëpër lëndina fushore.[1]

Kuzhina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aromë e Preshit është konsideruar përgjithësisht më i sofistikuar se ajo e qepëve të zakonshëm. Kjo është një përbërës themelor i një supe vishisoaz frëngjisht. Brabant dhe Skoci janë të njohur edhe receta për supë me presh. Ditët e sotme preshi është një nga perimet që janë uoitrebyavat në pothuajse të gjitha enët me perime të freskëta si në dispozicion gjatë gjithë vitit. Ajo është përdorur edhe në sallatat e pagatuar. Për shkak të rëndësisë së saj simbolike në Uells, preshi aty është përdorur gjerësisht në kuzhinë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presht janë vlerësuar nga egjiptianët e lashtë, grekët dhe romakët.

Prasi është një nga simbolet kombëtare të Uellsit, ku ai ushtron ditën e Shën Davidit. Sipas legjendës, Saint David urdhëroi ushtarët e tij Uellsit për të dalluar, të veshur në presh helmetat e tyre, në një luftë historike kundër Saksonët, e cila u zhvillua në një fushë me presh. Kjo histori mund të përbëhet nga poeti anglez Michael Drayton, por ajo është e njohur se prasi është një simbol i Uellsit për një kohë të gjatë. Shekspiri përmend doganore që të jenë të veshur si bosh si "traditë e lashtë" në "Henry V".

Në lojë, tregon Henri Fluelan që mbart pras, sepse unë jam i Uellsit, ju e dini, mirë fshatar.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Preshi në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fjalor Shqip". Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2008. Marrë më 22 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 Commons: Preshi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale