Flamuri i Pakistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parcham-e Sitārah o Hilāl (Flamuri i Yllit dhe Gjysmëhënës)

Flamuri i Pakistanit (Urdu: پرچمِ ستارہ و ہلال) gjurmon formën e tij të tanishme që nga një takim i Asamblesë Kushtetuese të Pakistanit më 11 gusht 1947, tre ditë përpara ndarjes së Indisë Britanike, kur u miratua nga All-India Muslim League si flamuri zyrtar i ardhshëm i Dominimit të Pakistanit..[1][2][3] Ai u ruajt pas vendosjes së një kushtetute në vitin 1956 dhe mbetet në përdorim si flamur kombëtar për Republikën Islame të Pakistanit të sotëm. Flamuri përbëhet nga një fushë e gjelbër me një gjysmëhënë të bardhë të stilizuar të anuar dhe një yll me pesë cepa në qendër dhe një shirit të bardhë vertikal në skajin e tij ngritës. Megjithëse nuanca specifike e jeshiles në flamur është e mandatuar vetëm si 'jeshile e errët',[4] përfaqësimi i saj zyrtar dhe më konsistent është në jeshile pakistaneze, e cila është e hijezuar dukshëm më e errët.

Më e rëndësishmja, flamuri përmendet në vargun e tretë të himnit kombëtar të Pakistanit dhe valëvitet gjerësisht në disa ditë të rëndësishme të vitit, duke përfshirë Ditën e Republikës, Ditën e Pavarësisë dhe Ditën e Mbrojtjes. Ai gjithashtu ngrihet çdo mëngjes në shkolla, zyra dhe ndërtesa qeveritare për të luajtur himnin kombëtar dhe ulet përsëri para perëndimit të diellit. Një ceremoni shumë e përpunuar e ngritjes dhe uljes së flamurit kryhet çdo mbrëmje nga Pakistani Rangers dhe homologët e tyre të Forcave të Sigurisë Kufitare Indiane në vendkalimin kufitar Wagah-Attari midis Indisë dhe Pakistanit, i cili ndiqet rregullisht nga qindra spektatorë. Qeveria e Pakistanit ka zyrtarizuar rregullat dhe rregulloret në lidhje me valëtimin e flamurit kombëtar; do të shfaqet gjatë gjithë ditës në shtyllë të plotë më 23 mars çdo vit për të përkujtuar miratimin e Rezolutës së Lahores në vitin 1940 dhe shpalljen e Pakistanit si një republikë e pavarur islamike me një kushtetutë në vitin 1956, që të dyja ndodhën në të njëjtën ditë. Të njëjtat rregullore zbatohen gjithashtu më 14 gusht çdo vit, në festimin e ditës së pavarësisë së Pakistanit; kur vendi u nda nga India e dikurshme britanike si atdheu dhe shtet-komb për myslimanët e nënkontinentit Indian.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i propozuar i Mountbatten për Pakistanin, i përbërë nga flamuri i Lidhjes Myslimane, i dëmtuar me një Union Jack në kanton.

Në vitin 1947, Nënmbreti i Indisë, Louis Mountbatten, propozoi një flamur kombëtar për shtetin e Pakistanit, i cili përbëhej nga flamuri i All-India Muslim League, megjithëse me një Union Jack në kanton. Ky propozim u refuzua nga Muhamed Ali Xhinah me arsyetimin se një flamur që përmban Kryqin e Shën Gjergjit së bashku me një yll dhe gjysmëhënës islame nuk do të pranohej nga populli pakistanez.[5][6]

Simbolizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E gjelbërta islame e flamurit përfaqëson popullsinë me shumicë myslimane të Pakistanit, ndërsa shiriti i bardhë në skajin e ngritjes përfaqëson pakicat e ndryshme fetare, d.m.th. jomuslimanët, si hindutë, krishterët, sikhët, zoroastrianët dhe të tjerët. Ylli dhe gjysmëhëna e kombinuar shërbejnë si simbol i Islamit, me gjysmëhënën që përfaqëson përparimin dhe yllin me pesë cepa që përfaqëson dritën dhe diturinë.[7] Flamuri simbolizon përkushtimin e Pakistanit si ndaj Islamit ashtu edhe ndaj të drejtave të pakicave fetare.[8]

Flamuri i Pakistanit bazohet në flamurin origjinal të Lidhjes Myslimane, i cili vetë u frymëzua nga flamuri i Perandorisë Osmane.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pakistan Flag specification: Resolution Passed by Constituent Assembly" (në anglisht). Pakistan.org. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2007. Marrë më 11 dhjetor 2007.
  2. ^ "Parliamentary History" (në anglisht). National Assembly of Pakistan. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2007. Marrë më 11 dhjetor 2007.
  3. ^ "Parliamentary History of Pakistan" (PDF) (në anglisht). Parliamentary Division, Government of Pakistan. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 shkurt 2008. Marrë më 11 dhjetor 2007.
  4. ^ "Government of Pakistan: Flag description" (në anglisht). Pakistan.gov.pk. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2008. Marrë më 11 dhjetor 2007.
  5. ^ Dipesh Navsaria (27 korrik 1996). "Indian Flag Proposals". Flags of the World (në anglisht). Marrë më 14 mars 2020.
  6. ^ "Facts about the Pakistan flag". Dawn (në anglisht). 12 gusht 2011.
  7. ^ "Pakistan flag" (në anglisht). Ministry of Information and Broadcasting, Government of Pakistan. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2009. Marrë më 11 dhjetor 2007.
  8. ^ "Basic Facts" (në anglisht). Ministry of Information and Broadcasting, Government of Pakistan. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2012. Marrë më 11 dhjetor 2007.