Historia e Pakistanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Historia e Pakistanit

Historia e Pakistanit

Kombi qe sot eshte Pakistan ishte pjesë e Indisë deri më 14 gusht, 1947[1][2].

Ithtarët e hershme qe i dhan pavarsine kombit mysliman filluan të shfaqen në kohën e koloniale britanike. Në mesin e tyre ishte shkrimtar dhe filozof "Allama Muhammad Iqbal, i cili argumentoi se një komb i veçantë për myslimanët ishte e domosdoshme në një nën-kontinentin ndryshe dominuar nga hinduve. Shkaku gjeti një udhëzues në Muhammad Ali Jinnah, i cili u bë i njohur si babai i kombit dhe arriti të bindë britanikët për të ndarë rajonin në dy pjesë: Pakistan, një shumicë muslimane, dhe Indi, një shumicë hindu.

Nga 14 gushti 1947 deri në vitin 1971, kombi u formua nga West Pakistani dhe Pakistani Lindor, në thelb Avadavat, territoret e të cilit janë, megjithatë, të ndara nga Bengal indian. Në vitin 1971, East Pakistan u rebelua dhe, me ndihmën e trupave indiane u bë shtet i pavarur e Bangladeshit, edhe pse India nuk dha shtetin e tij të Bengal për të ribashkuar me të Bangladeshit.

Që nga pavarësia, Pakistani po ashtu ka qenë gjithmonë në mosmarrëveshje me Indinë mbi territorin e Kashmirit, solli "prikë" nga e tij sovran Hindu Bashkimit indian në kohën e ndarjes së sub-kontinentit, pavarësisht mbizotërimit të qartë të muslimanit popullsia e cila teorikisht duhet të kishte paraqitur aderimin në Pakistan në rajon.

Në ndërkohë (1956) u shpall republikë dhe do të pavlefshme të Windsors në personin e Elizabeth II.

Menjëherë pas pavarësisë, India dhe Pakistani shkoi në luftë me njëri-tjetrin, pas pushtimit të Jammu dhe Kashmir si "elemente fisnore" në Pakistan. luftëra të tjera u luftuan në vitin 1965 dhe 1971 në atë territor. Pavarësisht nga betejat e shumta, statusi i Kashmirit mbetet në harresë: mosmarrëveshja ka komplikuar marrëdhëniet mes Pakistanit dhe Indisë. Pakistani ka pasur edhe një mosmarrëveshje - relativisht të fjetur që nga Lufta e Ftohtë përfundoi me tërheqjen e trupave sovjetike - me Afganistanin, në Durand Line.

historia politike Pakistani është i ndarë në periudha të alternuara diktaturës ushtarake dhe qeverisë demokratike parlamentare. Statusi sundimi i përfundoi në vitin 1956 me formimin e një Kushtetute dhe shpalljes së Pakistanit si një republikë islamike; Por ushtria mori kontrollin në vitin 1958 dhe të mbajtur pushtetin për më shumë se 10 vjet. Rregulli civil u kthye për t'u zgjedhur pas Luftës së indo-pakistaneze e vitit 1971, por në fund të viteve të shtatëdhjeta, me ekzekutimin e Zulfiqar Ali Bhutto, i cili ishte dënuar për vrasjen e një kundërshtar politik, në një vendim të marrë nga Gjykata Pakistani Supreme e cila është jashtëzakonisht bujare për të thirrur "të diskutueshme".

Në vitet tetëdhjetë, Pakistan marrë ndihmë të konsiderueshme nga Shtetet e Bashkuara dhe mori në miliona refugjatë afganë, veçanërisht pashtunët, të cilët u larguan për shkak të pushtimit sovjetik. Fluksi i kaq shumë refugjatë ka pasur një ndikim të madh në Pakistan. Diktatura e Përgjithshme Muhammad Zia-ul-Haq pa një zgjerim të ligjit islam, si dhe një fluks të armëve dhe drogës nga Afganistani. Në vitin 1988 gjenerali vdiq në një aksident ajror dhe Pakistani u kthye që të ketë një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike, me zgjedhjen e Benazir Bhuto.

Nga viti 1988 deri 1998 Pakistan ka pasur një qeveri civile, e udhëhequr qoftë nga Benazir Bhuto dhe Nawaz Sharif, të cilët ishin të dy të zgjedhur dy herë dhe depozituar me akuzat e zakonshme të korrupsionit. Rritja ekonomike ra nga fundi i kësaj periudhe, clipped nga politikat e gabuara ekonomike të lidhura me patronazhit politik dhe korrupsion. Faktorë të tjerë që kufizojnë ishin kriza financiare aziatike dhe sanksionet ekonomike të vendosura në Pakistan, pas provës së parë bërthamore në vitin 1998. Këto teste ndodhi menjëherë pas se India ka testuar armët bërthamore, duke rritur frikën për një garë të armëve bërthamore në "Azia Jugore. Një vit më pas, konflikti Kargil në Kashmir kërcënuar se do të përshkallëzohet në një luftë në shkallë të gjerë.

Në zgjedhjet e vitit 1997 solli përsëri Nawaz Sharif si kryeministër, partia e tij ka marrë një shumicë të madhe të votave, duke marrë vende të mjaftueshme në parlament për të ndryshuar kushtetutën për të eliminuar kontrolle formale se kufizuar fuqinë e Kryeministrit. Sfidat institucionale sjellë autoritetin për Sharif nga Shefi i Drejtësisë Sajjad Ali Shah dhe të parin ushtarake Jehangir KAramat ishin rintuzzate, në rastin e parë me një pushtim të Gjykatës së Lartë nga ana e aktivistëve partiak.

rritje autoritarizmit dhe korrupsionit të hyra Qeveria e Sharif çoi në një kryengritje të madhe popullore që kulmoi në vitin 1999 në grushtit ushtarak të Përgjithshëm të Shtetit Pervez Musharraf, i cili mori titullin e shefit ekzekutiv dhe të emëruar një Këshill të Sigurisë Kombëtare ajo përbëhet nga tetë anëtarë si një organ qeverisës. Musharraf vonë centralizuar në duart e tij edhe presidencën e vendit duke zgjeruar mandatin deri në vitin 2007 me një referendum të mbajtur në prill 2002.

Në vitin 2004, Musharraf ka filluar një seri hapash për të kthyer kombin për atë që disa demokracia formale, ka premtuar të japë dorëheqjen si shef i ushtrisë deri në fund të vitit 2004. Me gjithë angazhimin e saj formale, 14 tetor, 2004 Pakistani Parlamenti ajo miratoi një ligj që lejonte Musharraf për të mbajtur dy zyra, "për të vazhduar luftën kundër terrorizmit dhe për të mbrojtur integritetin territorial të Pakistanit." Musharraf në fund dha dorëheqjen si shef i forcave të armatosura vetëm pasi Gjykata Supreme e ka vërtetuar rizgjedhjen e tij si President i Republikës së 7 tetor 2007.

Ndërsa reformat e tij ekonomike kanë sjellë disa përfitime, programi i reformave social duket se janë takuar disa rezistencë. Fuqia Musharraf është e kërcënuar nga fundamentalistët islamikë, të cilat janë forcuar pas sulmeve të 11 shtatorit 2001 dhe janë veçanërisht i irrituar nga aleanca e ngushtë politik dhe ushtarak të Musharraf me Shtetet e Bashkuara. Ironikisht kjo aleancë është krijuar vetëm pas sulmit në kullat binjake, kur amerikanët kërkuan mbështetje kundër Afganistanit.

Në vitin 2005 një tërmet me magnitudë 7.6 tronditi rajonin e Kashmirit, duke shkaktuar më shumë se 30.000 viktima, nga të cilat shumica e tyre fëmijë.

Në fund të vitit 2007, Pakistani ka qenë skenë e trazirave të ashpra për shkak të situatës së paqëndrueshme politike. Më 27 dhjetor 2007, lideri i partisë opozitare Benazir Bhutto u vra në një sulm pas një miting në qytetin e Ravalpindi.

Më 18 gusht 2008, duke ndjekur akuzat për shkelje të kushtetutës dhe hapjen e mëvonshëm të një procedure të fajësimit, Musharraf njoftoi dorëheqjen e tij duke deklaruar pafajësinë e tij. Pas dorëheqjes së tij si President i funksioneve Republikës ata kanë qenë të ndërmarra nga Presidenti i Senatit Mohammedmian Soomro në përputhje me kushtetutën e Pakistanit. 6 September, 2008 Asif Ali Zardari, ish-burri i Benazir Bhutto, u zgjodh President i ri.

Në vitin 2013, Musharraf kthehet në Pakistan, por është arrestuar; në zgjedhjet e ardhshme, pavarësisht dhunës së talibanëve; Mbizotëron Nawaz Sharif bëhet kryeministër për herë të tretë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "K. Z. Islam, 2002, The Punjab Boundary Award, Inretrospect". Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2006. Marrë më 5 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Partitioning India over lunch, Memoirs of a British civil servant Christopher Beaumont. BBC News (10 August 2007).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]