Universiteti Kiril dhe Metodij

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Simboli i Univerzitetit

Universiteti "Shën Kirili dhe Metodij" është formuar më vitin 1949 me tre fakultete në dhe ndodhet në Shkup, Maqedoni. Sot (2005) paraqet bashkësi të 23 fakulteteve, 10 institucioneve shkencore dhe instituvcioneve tjera. Nö planin studimor të të gjitha fakulteteve janë të përfshirë 36.000 studentë nga i gjithë Maqedonia dhe mbi 700 studentë nga jashtë vendit. Mbi 2.300 kuadro arsimor-shkencor dhe kuardo bashkpunues marrin pjesë në zhvillimin e procesit arsimoro-shkencorë në fakultete dhe mbi 300 kuadro shkencore e ndihmëse në institute.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]